Sygnałów bessy jeszcze nie słychać

opublikowano: 06-03-2019, 22:00

Na Wall Street rynek byka jest na ostatniej prostej, ale zanim trend się zmieni, S&P500 co najmniej wyrówna szczyt z 2018 r., uważają analitycy DM BOŚ

Po korekcie notowań z grudnia 2018 r. nie ma już śladu, a inwestującym za oceanem odrabianie strat zajęło 2 miesiące. Do szczytu indeksu S&P500 z września 2018 r. brakuje jeszcze ponad 5 proc. Eksperci DM BOŚ są przekonani, że rekord zostanie poprawiony, choć zaznaczają, ze rynek jest już na ostatnim etapie cyklicznej hossy.

„Stany Zjednoczone należą do tych nielicznych kluczowych gospodarek, którym Międzynarodowy Fundusz Walutowy nie obniżył w styczniu prognoz, ale obecne oczekiwania zostałyby najprawdopodobniej obniżone w przypadku eskalacji wojny handlowej. Także wskaźniki wyprzedzające, takie jak tempo wzrostu produkcji przemysłowej, wskaźniki ISM manufacturing PMI i non-manufacturing PMI nie sygnalizują ryzyka recesji w najbliższym czasie. Podobny przekaz niesie wskaźnik wyprzedzający koniunkturę Conference Board Leading Economic Index, którego zmiana r/r zwykła przyjmować wartość ujemną w przededniu rynkowych szczytów, a obecnie utrzymuje się powyżej zera (chociaż ostatnio wykazuje lekko spadkową tendencję). Dynamika płac (rosnąca) nie osiągnęła jeszcze 4 proc, który to poziom poprzedzał nadejście dwóch ostatnich rynków niedźwiedzia i recesji” — podkreślają analitycy DM BOŚ w raporcie „Polish Equity Monthly”.

Jak dodają, sygnałów bessy nie widać także w danych z rynku pracy i rynku obligacji.

„Wprawdzie liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych zaczęła umiarkowanie rosnąć z historycznie najniższego poziomu, jednak jeszcze za wcześnie, by określić, czy mamy już do czynienia z odwróceniem trendu (historycznie odwrócenie trendu następowało przed lub w momencie szczytów na rynku akcji). Inwersja krzywej dochodowości obligacji rządowych USA wciąż nie nastąpiła, choć kluczowe spready uległy znaczącej kompresji, a wyceny amerykańskich akcji pozostają na rozsądnym poziomie (aczkolwiek po ostatnich zwyżkach nie są już atrakcyjne w naszej ocenie), pomimo ostatnich cięć prognozowanych zysków spółek” — uważają analitycy.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Obecnie konsens prognoz wzrostu zysku na akcję spółek z S&P500 to 4,7 proc. Cztery miesiące temu był ponad dwukrotnie wyższy.

„W rzeczywistości bieżący trend prognoz przyszłych zyskówzaczyna przypominać sytuację z lat 2015-16, kiedy wstępne oczekiwania dynamiki zysku na akcję były ustawione całkiem wysoko, ale w miarę upływu czasu malały, aż wreszcie zbliżyły się do 0 proc. Ponadto kwartalne rozbicie całorocznej dynamiki zysku prognozowanej w 2019 r. sugeruje słaby pierwszy kwartał (niewykluczona ujemna dynamika) zrównoważony mocnymi zyskami w czwartym” — zaznaczają eksperci DM BOŚ.

Nie mają oni najlepszego zdania o wynikach spółek z GPW, a w ich ocenie sezon raportów za czwarty kwartał rozpoczął się mało atrakcyjnie.

„Dlatego też, jeśli spółki raportujące z końcem sezonu nie zaskoczą wynikami lepszymi od oczekiwań, to zbiorcze powtarzalne zyski spółek notowanych na GPW za ostatni kwartał ubiegłego roku mogą okazać się gorsze niż dotychczas sądzono” — podsumowują analitycy.

21 spółek polecanych na marzec

Analitycy Domu Maklerskiego BOŚ wyróżnili 21 spółek, które ich zdaniem będą się zachowywać w tym miesiącu lepiej od rynku.

Na liście faworytów są: 11bit Studios, AB, Asbis, Asseco Poland, Asseco SEE, Azoty, BSC Drukarnia Opakowań, CD Projekt, Ciech, Dino Polska, Dom Development, Erbud, Inter Cars, LPP, Lotos, Mercator, Mercor, OEX, Ten Square Games, Unimot, VRG. W porównaniu z poprzednim miesiącem do grona polecanych spółek dołączyły BSC Drukarnia, Azoty i OEX, usunięto natomiast Pekao, PKO BP, Marvipol Development i GTC.

Do listy podmiotów, które mogą się zachowywać gorzej od rynku, dodano Trakcję (na liście są już Elektrobudowa, Lena Lighting, mBank, Millennium i Vivid Games), usunięto natomiast Farm51, CI Games i KGHM.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu