Sytuacja na rynkach 15 marca

Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
opublikowano: 15-03-2021, 12:28

Poniedziałek przynosi kolejne umocnienie się dolara na szerokim rynku, ale zmiany nie są wielkie. W grupie G-10 silniejsze są tylko NZD (za sprawą spekulacji nt. przejęcia firmy Tilt Renewables), oraz CAD i GBP (temu ostatniego sprzyjają doniesienia o szybszym od spodziewanego wcześniej procesie szczepień).

Dobre zachowanie się USD tłumaczone jest utrzymującymi się wysoko rentownościami amerykańskich obligacji. Po tym jak w piątek wybite zostało nowe maksimum przy 1,64 proc. (dla papierów 10-letnich), dzisiaj cofnięcie jest kosmetyczne (1,62 proc.). Rodzi to obawy, że presja może utrzymać się do zaplanowanego na środę posiedzenia FED. Dzisiaj wieczorem (godz. 18:45) zaplanowane zostało wystąpienie prezydenta Joe Bidena, które ma być poświęcone wdrażaniu przyjętego pakietu fiskalnego. Pozornie nic ciekawego dla rynków, ale raczej nie doprowadzi to do ustabilizowania się tematu rentowności.

Wątek z rynku długu rzutuje na rynki akcji, choć tu nie widać nadmiernej nerwowości, a raczej dalszą rotację w stronę spółek value, co po raz kolejny podkreśliło lepsze zachowanie się indeksu DJIA. W Azji sentyment jest zmienny. W nocy opublikowane zostały lepsze od oczekiwanych dane z Chin dotyczące dynamiki sprzedaży detalicznej, oraz produkcji przemysłowej, ale nie przekłada się to na podbicie nastrojów. Poza lokalnymi tematami (działania Ludowego Banku Chin) swoje robią też nikłe oczekiwania, co do zaplanowanego szczytu USA-Chiny na Alasce, po tym jak Amerykanie przedstawili listę niepożądanych chińskich spółek technologicznych.

W przypadku EURUSD notujemy cofnięcie do 1,1930 po tym jak piątkowy handel zakończył się przy 1,1960 po nieudanej próbie złamania 1,19. W depeszach agencyjnych przebijają się dwa wątki: lockdown we Włoszech, oraz przegrana CDU w wyborach lokalnych w Badenii-Wirtembergii i Nadrenii-Palatynacie, co może zapowiadać ciekawe koalicje po jesiennych wyborach do Bundestagu. Wpływ tych informacji jest jednak dość ograniczony.

OKIEM ANALITYKA - w uzależnieniu

Poniedziałek nie przynosi prostej odpowiedzi na pytanie o bieżącą kondycję rynków finansowych, ale uwagę zwraca nadal duże uzależnienie od sytuacji na rynku amerykańskiego długu. Ta nieco już toksyczna relacja powoduje, że pojawia się coraz więcej głosów, że FED nie powinien udawać, że problemu nie ma. Zwłaszcza, że w najbliższą środę wraz z komunikatem poznamy też nowe projekcje makroekonomiczne, które raczej będą zapowiadać szybszą ścieżkę dochodzenia do normalności - także w temacie polityki monetarnej. Tyle czy jednak FED znajdzie sposób na to, aby zaprzeczyć samemu sobie? Do tej pory przekaz z jesieni, kiedy to doszło do swoistego przeformatowania celów polityki monetarnej jest konsekwentnie podtrzymywany. Niemniej w pewnym sensie punktem zaczepienia może być to, na co zwracałem uwagę w piątek - decydenci nie czują się komfortowo, jeżeli pewne sprawy dzieją się zbyt szybko. Tym samym warto będzie obserwować zachowanie się rynku długu w USA, który zdaje się podejmować ryzykowną grę z bankiem centralnym mówiąc "sprawdzam!".

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane