Szałamacha: Nafta Polska będzie zlikwidowana

Polska Agencja Prasowa SA
08-02-2006, 12:51

Do najważniejszych działań resortu Skarbu Państwa w ciągu minionych 100 dni należą: decyzja o likwidacji Nafty Polskiej, kontynuacja prywatyzacji m.in. spółek Wielkiej Syntezy Chemicznej oraz podniesienie poziomu merytorycznego rad nadzorczych - powiedział w środę na otwartym posiedzeniu rządu wiceminister skarbu Paweł Szałamacha.

Do najważniejszych działań resortu Skarbu Państwa w ciągu minionych 100 dni należą: decyzja o likwidacji Nafty Polskiej, kontynuacja prywatyzacji m.in. spółek Wielkiej Syntezy Chemicznej oraz podniesienie poziomu merytorycznego rad nadzorczych - powiedział w środę na otwartym posiedzeniu rządu wiceminister skarbu Paweł Szałamacha. 

Rząd zbadał racjonalność istnienie spółki Nafta Polska i pojął decyzję o jej likwidacji. "Będzie to możliwe po zmianie statutu spółki tak, aby zapewnić, że aktywa w postaci akcji spółek sektora naftowego wrócą do MSP i będzie kontynuowana prywatyzacja spółek z sektora Wielkiej Syntezy Chemicznej" - powiedział wiceminister.  

Właścicielem Nafty Polskiej jest Skarb Państwa. Spółka zajmuje się restrukturyzacją i prywatyzacją firm z sektora naftowego i wielkiej syntezy chemicznej.

Szałamacha zapowiedział, że resort skarbu chce odzyskać zaufanie obywateli do działań MSP, szczególnie w kwestii wywiązywania się inwestorów z podjętych przez nich zobowiązań.

Chce też, jak zapewnił, prowadzić aktywny nadzór właścicielski - zwłaszcza w firmach, które podlegają prywatyzacji, jak np. Wielka Synteza Chemiczna.

Dodał, że resort dąży też do podniesienia poziomu merytorycznego członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa. "Powołujemy osoby z bogatym doświadczeniem zawodowym, bardzo często z tytułami naukowymi" - powiedział wiceminister. Resort chce zmniejszyć liczebność rad i poprawić sprawność ich działania.

Szałamacha poinformował, że trwają prace nad prywatyzacją Ruchu w drodze oferty publicznej, co nastąpi w pierwszej połowie roku. Resort pracuje także nad prywatyzacją Zespołu Elektrowni Dolna Odra (ZEDO); jak powiedział, nastąpił przełom w negocjacjach ze związkami zawodowymi ZEDO. 

Wiceminister zapewnił, że procesy prywatyzacyjne będą prowadzone przejrzyście, szczególnie jeśli chodzi o kwestie zapewnienia dochodów dla budżetu, pozyskania stabilnych inwestorów i stabilności społecznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Szałamacha: Nafta Polska będzie zlikwidowana