Czytasz dzięki

Sześć grup ryzyka na GPW

opublikowano: 07-04-2020, 22:00

Analitycy DM BOŚ wzięli pod lupę około 90 spółek i pogrupowali je w zależności od podatności na skutki kryzysu, wywołanego pandemią.

W raporcie z 30 marca eksperci przyjęli założenie, że zatrzymanie gospodarki potrwa 2-3 miesiące i doprowadzi do spowolnienia. Ich zdaniem do najbardziej zagrożonych należą sektory dóbr konsumpcyjnych, budownictwo i deweloperka mieszkaniowa, bankowość oraz spółki paliwowe i wydobywcze.

Wśród tych pierwszych chodzi głównie o spółki prowadzące duże sieci dystrybucyjne, które obecnie są zamknięte lub unikane przez klientów, a także dostawcy półproduktów do tych sieci. W przypadku budownictwa i deweloperki oczekiwane jest wstrzymanie dużych projektów oraz opóźnienia decyzji zakupowych po stronie nabywców lokali. Z takim scenariuszem zgadza się Michał Cebluba z HRE Think Tanku.

— Ze względu na wprowadzone środki ostrożności zarówno kupujących, jak i sprzedających od drugiej połowy marca jest na rynku po prostu mniej. Na razie wszyst ko wskazuje na to, że mamy do czynienia z przenoszeniem transakcji na przyszłość, a nie ich zaniechaniem. Potwierdzają to chociażby dane na temat ruchu w internecie, które sugerują, że Polacy szukający dotychczas mieszkań nie zmieniają swoich planów — uważa ekspert.

Spadek ruchu na rynku mieszkaniowym odczują też banki, ale będą one miały więcej powodów do zmartwień. DM BOŚ wymienia wzrost kosztu ryzyka w następstwie wzrostu bezrobocia i liczby upadłości korporacyjnych, a także wyższych kosztów postępowań sądowych ze względu na osłabienie złotego i większą skłonność klientów do wszczynania sporów sądowych. Spadły już także marże wskutek obniżki stóp procentowych (kolejnych nie można wykluczyć). „Ponadto w przypadku niektórych podmiotów z wyżej wymienionych sektorów może pojawić się wyższe ryzyko płynnościowe w związku z wysokim udziałem finansowania dłużnego” — dodano.

Są jednak spółki, które powinny odczuć pozytywny wpływ ograniczeń społecznych i zatrzymania gospodarki. To przede wszystkim szansa dla producentów gier w związku z tym, że społeczeństwo dysponuje większą ilością wolnego czasu, a dystrybucja produktów jest w większości cyfrowa i nie wymaga fizycznego kontaktu, podkreślają analitycy.

Podzieleni

Wpływ epidemii na wyniki

1. Pozytywny: KGL, Mercator, 11 bit studios, CD Projekt, PlayWay, Ten Square Games, Celon Pharma

2. Neutralny: Dino Polska, Eurocash, Neuca

3. Niski: Grupa Kęty, Arctic Paper, Toya, Cyfrowy Polsat, Netia, Orange Polska, Play, Energa, Voxel, AB, Asbis

4. Średni: Ciech, Grupa Azoty, PCC Rokita, Police, Puławy, Budimex, Decora, Ferro, Lena, Mercor, BSC, InterCars, Getin, Handlowy, Pekao, PKO BP, Asseco BS, Asseco Poland, Asseco SEE, Comarch, Comp, LiveChat, GTC, Tower Investment, PGE, Tauron

5. Wysoki: Erbud, Trakcja, Unibep, Eurotel, Sanok, OEX, VRG, LPP, JSW, KGHM, Famur, Alior, ING, mBank, Millennium, Santander, Enel Med, Medicalgorithmics, Action, LSI Software, Lotos, PGNiG, PKN Orlen, Unimot, Echo, Dom Development, JW. Construction, Marvipol, Polnord, Ronson

6. Bardzo wysoki: Rafako, BAH, CCC, Forte, Getin Noble, Idea Bank

Źródło: DM BOŚ

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane