Czytasz dzięki

Trzy spółki odporne na epidemię

opublikowano: 08-04-2020, 22:00

Astarta, Kernel i Kruszwica to spółki, które zdaniem analityka BM mBanku są odporne na epidemię i mogą skorzystać na wzroście cen żywności

Astarta to holding spółek zajmujących się głównie produkcją cukru na Ukrainie. Kernel jest dużym producentem m.in. oleju słonecznikowego, a Kruszwica to producent tłuszczów roślinnych. Ich notowania nie oparły się przecenie, ale były przez ostatni kryzysowy miesiąc mocniejsze od WIG. Zdaniem Jakuba Szkopka, analityka Biura Maklerskiego mBanku, firmy te będą bardziej odporne na skutki epidemii niż inne z szeroko rozumianej branży przemysłowej. Ekspert dodaje, że korzystny dla nich będzie też wzrost cen żywności.Wydaje się to nieuniknione w sytuacji, w której w 2020 r. spodziewana jest susza.

Wśród spółek najbardziej narażonych na spadek sprzedaży w wyniku pandemii COVID-19 Jakub Szkopek wymienił poddostawcę sektora motoryzacyjnego (Alumetal, Boryszew, Mangata i Sanok), producentów dóbr trwałych (Amica, Forte, Stelment) oraz spółki surowcowe (Cognor). Większość z nich informowała już o negatywnym wpływie zatrzymania gospodarki, a niektóre zdecydowały się na kilkutygodniową przerwę w produkcji. Według Jakuba Szkopka gwałtowna zapaść sprzedaży to potencjalnie duże problemy dla Boryszewa i Forte, które w ocenie analityka w drugim kwartale prawdopodobnie naruszą umowy bankowe, przekraczając określone w nich kowenanty.

„Relatywnie wyższe zadłużenie będzie się utrzymywać w Astarcie, Cognorze, Kernelu, PKP Cargo i Pozbudzie, ale według naszych prognoz kowenanty w zakresie długu finansowego nie powinny zostać naruszone” — dodaje analityk.

Jak podkreśla, preferujemy spółki z silnymi bilansami, jak Kruszwica i Famur. Mniej na spadki sprzedaży narażone są Apator, Grupa Kęty i TIM. Ta ostatnia spółka przedstawiła dane sprzedażoweza marzec. Przychody wzrosły o 12,7 proc. do 78,6 mln zł, z czego dwie trzecie pochodziło ze sprzedaży e-commerce. Jak informował Krzysztof Folta, prezes dystrybutora artykułów elektrotechnicznych, zamówieniasą realizowane i dostarczane na bieżąco, a ponad 95 proc. pracowników pionów biznesowych oraz back office, pracuje zdalnie.

Jakub Szopek zrewidował prognozy dla większości spółek przemysłowych z GPW. W większości przypadków są one niższe od dotychczasowych o co najmniej kilkanaście procent na poziomie przychodów i EBITDA. Specjalista zakłada przy tym, że część spółek zdecyduje się mimo wszystko na wypłatę dywidendy za 2019 r. W tej grupie będą jego zdaniem AC (2,8 zł na akcję) i Alumetal (2,06 zł). W połowie marca zarząd Alumetalu zarekomendował walnemu utworzenie kapitału rezerwowego w wysokości 70 proc. znormalizowanego zysku netto grupy za 2019 r., który będzie przeznaczony na wypłatę dywidendy w przyszłości. Jeśli sytuacja się unormuje, możliwa byłaby wypłata zaliczki na poczet dywidendy jeszcze w 2020 r. Raport BM mBanku, wydany 1 kwietnia, ale odtajniony tydzień później, dostępny jest na stronie internetowej biura maklerskiego.

Ipopema widzi potencjał w Kernelu

Marcin Nowak, analityk Ipopemy Securities, w raporcie z 1 kwietnia podtrzymał rekomendację „kupuj” dla akcji Kernela, a cenę docelową obniżył z 74 do 64 zł. To o 60 proc. więcej niż wynosi kurs na GPW. Jego zdaniem po intensywnych nakładach inwestycyjnych w ostatnich latach okres ekspansji w Kernelu dobiega końca, co powinno umożliwić rozpoczęcie wypłat większych dywidend począwszy od 1,5 USD na akcję w roku 2021, co przekładałoby się na stopę dywidendy w wysokości 19 proc. „Wydaje nam się jednak, że rynek ciągle podaje w wątpliwość zdolność Kernela do generowania gotówki ze względu na zmiany w otoczeniu biznesowym oraz skalę planów inwestycyjnych do tej pory. Choć naszym zdaniem obawy rynku nie są bezpodstawne, postrzegamy większość inwestycji Kernela jako racjonalne i ukierunkowane na obronę poziomu generowanej EBITDA. Dodatkowo wskazujemy na malejące ryzyko wysokich nakładów na prawa własności do ziemi po wprowadzeniu reformy rolnej, która efektywnie podtrzymuje obecne status quo. W długim terminie zakładamy, że Kernel będzie generował wystarczająco dużo gotówki, by wypłacać powtarzalnie 2,5-3,0 USD dywidendy na akcję” — napisał analityk w uzasadnieniu rekomendacji.

Zastrzeżenia prawne Ipopema

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane