Sześć pomysłów na obligacje

Rynek wtórny nie rozpieszcza inwestorów ani rentownościami, ani wyborem, ani płynnością. Coraz częściej przewagi inwestycyjnej trzeba szukać w niuansach.

Ostatnie debiuty

Sześć pomysłów na obligacje

  • Emil Szweda
opublikowano: 31-08-2016, 22:00

Rynek wtórny nie rozpieszcza inwestorów ani rentownościami, ani wyborem, ani płynnością. Coraz częściej przewagi inwestycyjnej trzeba szukać w niuansach.

Ostatnie debiuty

PCC Rokita (PCR0823)

To publiczna emisja obligacji przeprowadzona w wakacje. Od innych serii Rokity odróżnia ją rekordowo długi okres do wykupu. Siedmioletnich obligacji o stałym oprocentowaniu nie oferował dotychczas inwestorom detalicznym w Polsce jeszcze nikt. Długi termin do wykupu sprawia, że papiery mogą być podatne na wahania związane ze zmianą stóp procentowych. Np. obniżka o 25 pkt. baz. może się przełożyć na wzrost notowań obligacji o około 1,75 pkt. proc. (25 pkt. baz. przemnożone przez liczbę lat do wykupu).

GetBack (GB11019)

Choć GetBack emituje obligacje każdego miesiąca, dopiero w tym roku wszedł na Catalyst, a w sierpniu wprowadził do notowań sześć kolejnych serii. Wszystkie jednak zapadają

za trzy lata. Wśród nowych papierów wyróżnia się wymieniona seria, którą przy 4,05 pkt. proc. marży ponad WIBOR można kupić według wartości nominalnej. Wyższą rentowność da jednak wyceniana na 101 proc. seria GBK0919, w przypadku której marża wynosi 4,5 pkt. proc.

Na krótki termin

Getin Noble Bank (GNB0919)

Wprawdzie szybciej — w 2018 r. wygasną serie podporządkowanych obligacji sześcioletnich, które GNB oferował w pierwszej połowie 2012 r., ale to siedmioletnie papiery z drugiego programu zostały wyposażone w opcję call. Bank może z niej skorzystać

po pięciu latach od emisji, czyli w przyszłym roku. Ze względu na konstrukcję bankom bardziej opłaca się wykupować obligacje podporządkowane przed terminem, niż trzymać je do daty wykupu. Wymieniona seria wyceniana jest na 92 proc., co daje — w przypadku realizacji opcji call — ponad 13 proc. rentowności brutto.

Voxel (VOX0717)

Sądząc po liczbie zabezpieczeń, emisja rocznych obligacji nie była typową emisją refinansującą, ale raczej błagalną. Voxel dał inwestorom krótki termin wykupu, hipotekę, zastaw na udziałach spółki zależnej,

weksle i oświadczenie o poddaniu się egzekucji. Plus 5 pkt. proc. ponad WIBOR3M. Rynek wycenia papier na 100,13 proc. (6,6 proc. rentowności brutto).

Na rok lub dłużej

Best (BST0418)

Na konferencji wynikowej przedstawiciele spółki niedwuznacznie zapowiedzieli bliską już emisję obligacji skierowaną do detalicznych inwestorów. Mimo kosztownej inwestycji w akcje Kredyt Inkaso Best utrzymuje w ryzach wskaźniki zadłużenia i zwiększa zdolność do jego spłaty, zatem oferowany kupon nie będzie pewnie wyższy niż 3,5 pkt. proc. marży

(tyle, ile w ostatniej emisji). Wymienioną serię można zaś kupić z rzeczywistą marżą na poziomie 3,4 pkt. proc., ale ze znacznie krótszym okresem do wykupu.

IIF (IIF1017)

Papiery warte 3 mln zł zapadają za nieco ponad rok. Oprocentowane na 8 proc., notowane po 102 proc. (6 proc. rentowności brutto). 3 mln zł to fraszka w porównaniu z 38 mln zł kapitału własnego funduszu, obligacje są w dodatku zabezpieczone na akcjach giełdowego Aillerona. Fundusz ma jednak ważną opcję call na papiery i w razie przypływu gotówki może z niej skorzystać.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Szweda, Obligacje.pl

Polecane