Szpitale i lekarze rodzinni na celowniku

  • Alina Treptow
opublikowano: 22-07-2014, 00:00

Nowi właściciele spółek medycznych napędzą ruch w branży. Na horyzoncie mają inwestycje warte setki milionów złotych.

Po ostatnich transakcjach branża medyczna przyśpieszy na inwestycyjno-konsolidacyjnej ścieżce. Nowi właściciele — m.in. sieci szpitalnej EMC Instytut Medyczny oraz Scanmedu-Multimedis, wpuszczą na rynek miliony złotych.

Zobacz więcej

ŁOWCA SZPITALI: Z końcem wakacji Piotr Gerber przejdzie z zarządu do rady nadzorczej EMC. Będzie tam odpowiadał za dalsze akwizycje sieci szpitalnej. [FOT. GK]

— W najbliższych latach planujemy przejmować 1-3 szpitale rocznie. Łącznie na akwizycje wydamy nawet kilkaset milionów złotych — szacuje Piotr Gerber, prezes EMC Instytut Medyczny, sieci, w której większościowym akcjonariuszem jest czeski fundusz Penta. Równie ambitne plany ma grupa medyczna Scanmed-Multimedis, która od trzech miesięcy może pochwalić się inwestorem z bardzo grubym portfelem. Jest nim Life Healthcare, czołowy operator prywatnych szpitali z RPA, działający na rynku pod marką Life.

Obecnie w skład grupy wchodzi ponad 60 placówek, które generują roczne przychody na poziomie 4,1 mld zł i EBITDA na poziomie 1,18 mld zł. Grupa ma w planach intensywne plany inwestycyjne — w ciągu czterech lat planuje podwoić liczbę łóżek do 1170. Nad Wisłą, podobnie jak w Afryce, planuje zbudować sieć szpitali.

— Zgodnie ze strategią na lata 2014-15 planujemy inwestycje w kolejne placówki medyczne. Do końca przyszłego roku planujemy zrealizować co najmniej 5-6 akwizycji. Oprócz przychodni interesują nas szpitale — przede wszystkim prywatne. W przyszłości [nie wcześniej niż w 2016 r. — red.] nie wykluczamy też inwestycji w opiekę długoterminową, szczególnie że prognozy demograficzne pokazują, że będzie ona jedną z bardziej przyszłościowych specjalizacji — podaje Joanna Szyman, prezes Scanmedu-Multimedis.

Spółka zainteresowała się seniorami już w zeszłym roku. W ramach rozbudowy krakowskiej kliniki Scanmedu przy ul. Armii Krajowej powstanie ośrodek, który będzie oferował medyczne usługi wysokospecjalistyczne dla osób starszych. Oprócz przychodni Scanmed prowadzi w Krakowie 100-łóżkowy szpital św. Rafała. Oprócz szpitalnictwa spółka planuje duże inwestycje w Podstawowej Opiece Zdrowotnej (POZ), która już dzisiaj jest mocną stroną spółki (w grupie jest ponad 20 przychodni świadczących usługi z zakresu medycyny rodzinnej).

Ten segment rynku jest dzisiaj bardzo rozproszony. Nie tylko Scanmed ma nadzieję go skonsolidować. Pierwszą transakcją na tym rynku pochwaliła się ostatnio Neuca, giełdowa hurtownia farmaceutyczna. Przejęła poznańską przychodnię Ognik. Według naszych informacji, giełdowa spółka finiszuje rozmowy w sprawie przejęcia kolejnych kilku przychodni. Dystrybutor na ogólnopolską grupę przychodni ma zarezerwowane w portfelu 20-30 mln zł. Nowa specjalizacja ma poprawić rentowność farmaceutycznej grupy. W kolejce po przychodnie stoi również Falck Medycyna.

— POZ jest obecnie dla nas priorytetem. Finalizujemy rozmowy w sprawie kolejnych inwestycji. W sierpniu będę mógł powiedzieć więcej — zapowiada Aleksander Hepner, specjalista ds. kontaktów z mediami Falck Medycyna. [AT]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu