Sztuczna inteligencja w polskim wydaniu

Karolina Zawadka
opublikowano: 28-06-2016, 22:00

Polski start-up Psyllosoft zakwalifikował się do światowych finałów konkursu dla studentów Microsoft Imagine Cup 2016.

Studenci Politechniki Białostockiej znajdą się w finałowej grupie projektów World Citizenship, w ramach której zawalczą o wygraną w Seattle. Projekt „Matia” zespołu Psyllosoft jest wielosensorowym systemem wizyjnym dla niewidomych. Podstawą jego działania jest niewielki mobilny moduł wizyjny, który przypinany jest do klatki piersiowej, pasa bądź głowy osoby niewidomej. Jest on wyposażony w dwie kamery, czujniki ultradźwiękowe i położenia oraz inne sensory.

Za pośrednictwem jednostki centralnej wysyłają wszelkie dane do smartfona, z którym ściśle współpracują. Smartfon przetwarza dane i za pomocą opisu słownego i muzycznego pozwala osobie niewidomej na całkowitą orientację w terenie. Urządzenie mobilne poprzez przesyłane do niego dane jest w stanie dokładnie objaśnić widziane przedmioty. Zeskanowana za pomocą dwóch kamer stereo i czujnika ultradźwiękowego scena będzie przetwarzana przy użyciu nowoczesnych metod sztucznej inteligencji (np. głębokie sieci neuronowe).

— Fakt, że jesteśmy jedyną drużyną z Polski, która dostała się do światowych finałów Imagine Cup, pozwala nam jeszcze mocniej uwierzyć w sens tego, co robimy. Projekty, które również dostały się do światowych finałów w naszej kategorii, są na bardzo wysokim poziomie. Jedną z ogromnych wartości tego wydarzenia jest to, że będziemy mieli możliwość zaprezentować się przed inwestorami i ludźmi biznesu, więc mamy nadzieję, że kogoś zainteresuje nasz projekt i będziemy mogli go szybciej rozwijać. Zależy nam zwłaszcza na spotkaniu osób zajmujących się sztuczną inteligencją — mówi Piotr Psyllos z zespołu Psyllosoft.

Jedną z ogromnych wartości tego wydarzenia jest to, że będziemy mieli możliwość zaprezentować się przed inwestorami i ludźmi biznesu, więc mamy nadzieję, że kogoś zainteresuje nasz projekt i będziemy mogli go szybciej rozwijać.

Rozwiązanie stworzone przez Psyllosoft zyskało już uznanie za granicą. Zdobyło m.in. medale na Światowych Targach Wynalazczości w Paryżu, na Międzynarodowych Targach Badań Naukowych i Innowacji w Brukseli, a także nagrodę i medal od francuskiego ministra spraw społecznych i zdrowia oraz złoto na targach Inpex w Stanach Zjednoczonych. Polski start-up będzie rywalizował w kategorii Projektów Społecznych (World Citizenship) z Singapurem, Chinami, Niemcami, Ekwadorem, Meksykiem, Nigerią, Tajwanem, Cyprem, Grecją i Węgrami. Spotkanie finałowej dwunastki odbędzie się w lipcu w Seattle.

— Bez względu na wyniki konkursu zamierzamy rozwijać projekt, tak jak robimy to już w tej chwili. Oprócz wymiaru biznesowego nasz projekt jest też projektem typowo naukowym, więc z pewnością ma duży potencjał właśnie w tym obszarze — dodaje Piotr Psyllos.

Do finalnej rozgrywki o najwyższe trofeum konkursu — puchar Imagine Cup, wejdą trzy drużyny, które zdobędą pierwsze miejsce w każdej kategorii. Nagrodą dla najlepszej drużyny na świecie będzie sesja mentoringu z Satyą Nadellą — prezesem Microsoft Corporation.

— W tegorocznej edycji konkursu jury zwracało szczególną uwagę nie tylko na innowacyjność poszczególnych projektów, ale także na ich potencjał biznesowy i możliwości komercjalizacji w niedalekiej przyszłości — mówi Rafał Albin, dyrektor Działu Nowych Technologii w polskim oddziale Microsoftu. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Zawadka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu