Szwedzi przejęli producenta okien i drzwi

Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Pinus z Opola to pierwsza polska firma, która weszła w skład szwedzkiej grupy Bergs Timber z branży drzewnej.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • czym zajmą się założyciele firmy Pinus po tym, jak sprzedali ją Szwedom
  • jak długo już polski producent okien i szwedzki koncern drzewny współpracują

Szwedzi przejęli producenta okien i drzwi

opublikowano: 06-07-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Pinus z Opola to pierwsza polska firma, która weszła w skład szwedzkiej grupy Bergs Timber z branży drzewnej.

Działająca od 31 lat firma Pinus ze Skarbimierza pod Brzegiem na Opolszczyźnie to wytwórca drewnianych okien i drzwi na zamówienia segmentu premium. Przedsiębiorstwo szczyci się m.in. tym, że już w 2003 r. jako pierwszy polski producent zaczęło wypuszczać na rynek okna gięte. Pinus wyposażył też w swoje produkty m.in. słynni sopocki Krzywy Domek. Teraz firma stała się własnością Szwedów.

Gięte okna w Krzywym Domku
Gięte okna w Krzywym Domku
Słynny Krzywy Domek w Sopocie to jeden z budynków, który w swoje okna wyposażyła opolska firma Pinus. Teraz przechodzi w szwedzkie ręce.
Adobe Stock

- Zgodnie z podpisaną 5 lipca umową szwedzki Bergs Timber kupuje 100 proc. udziałów przedsiębiorstwa. Wartości transakcji strony nie ujawniają. Pinus będzie pierwszą polską fabryką okien i drzwi w grupie Bergs Timber – mówi Justyna Smolarczyk, która w opolskim przedsiębiorstwie odpowiada za kontakty z mediami.

Polscy i szwedzcy przedsiębiorcy świetnie się zresztą znają, bo od lat ze sobą współpracują. Pinus od prawie dwóch dekad sprzedaje okna i drzwi firmie Performance Timber Products Group, która jest brytyjską spółką handlową Bergs Timber.

Nowi właściciele planują inwestycje w eksport, głównie sprzedaż właśnie do Wielkiej Brytanii, która jest jednym z najważniejszych rynków dla szwedzkiego koncernu, a także inwestycje w rozbudowę zakładu produkcyjnego. Fabryka ma m.in. zwiększyć zatrudnienie. Dziś w zakładzie Pinusa pracuje około 120 osób. Już doszło natomiast do zmian personalnych na najwyższym szczeblu przedsiębiorstwa.

- Dotychczasowi właściciele Jerzy i Mariusz Smolarczykowie, którzy do tej pory szefowali firmie, w przejściowym okresie będą konsultantami nowego zarządu. Teraz firmą kierować będzie prezes Jay Pengelly oraz dyrektor zarządzający Wojciech Lechki – mówi Justyna Smolarczyk.

Rodzinna firma braci Smolarczyków powstała w 1991 r., a już trzy lata później nawiązała – jak się potem okazało – wieloletnią współpracę z odbiorcami w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Dziś gros okien i drzwi ze Skarbimierza trafia na eksport. Pinus, choć nie jest wielkim producentem - jego zeszłoroczne przychody wyniosły około 36 mln zł (80 mln SEK – jak podał w komunikacie Bergs Timber) – nie różni się pod tym względem od gigantów rodzimej branży otworowej.

Nabywca polskiej firmy jest od niej znacznie starszy. Bergs Timber powstał – jako CF Berg & Co. – w 1919 r. Dzisiaj koncern działa przede wszystkim w branży drzewnej w Szwecji oraz – od 2018 r. – w Estonii, na Łotwie oraz w Wielkiej Brytanii. Jego główne zakłady znajdują się w Nybro (ochrona drewna), Broakulla (strugarnia), Järnforsen (tartak) i Fågelfors (strugarnia i produkcja peletu). Bergs Timber od 1984 r. jest notowany na szwedzkiej giełdzie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.