Czytasz dzięki

TA: Polska częściowo przegrała w sporze z Eureko

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 25-08-2005, 20:34

Trybunał Arbitrażowy w sporze pomiędzy Polską a Eureko uznał, że Polska częściowo naruszyła warunki umowy o popieraniu i wzajemnej ochronie inwestycji pomiędzy Holandią a Polską - podał resort skarbu w komunikacie.

Trybunał Arbitrażowy w sporze pomiędzy Polską a Eureko uznał, że Polska częściowo naruszyła warunki umowy o popieraniu i wzajemnej ochronie inwestycji pomiędzy Holandią a Polską - podał resort skarbu w komunikacie.

    "(...) Trybunał Arbitrażowy - działający na podstawie umowy między Rzeczpospolitą Polską i Królestwem Holandii o popieraniu i wzajemnej ochronie inwestycji - wydał wyrok częściowy w sprawie z powództwa Eureko B.V. przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. Trybunał orzekł, że Polska naruszyła art. 3.1, 3.5 i 5 wspomnianej umowy. Zdanie odrębne od wyroku zgłosił polski arbiter" - podano w czwartkowym komunikacie.

    Ministerstwo Skarbu Państwa nie wyjaśniło, na czym naruszenie polega.

    "Dalsza część postępowania będzie dotyczyła skutków naruszenia umowy. Zasady, według których będzie toczyło się dalsze postępowanie, Trybunał określi w drodze odrębnego zarządzenia. Wyrok - wraz z liczącym ponad 80 stron uzasadnieniem oraz liczącym blisko 20 stron zdaniem odrębnym - zostanie poddany wnikliwej analizie" - napisano jedynie w komunikacie.

    Rzecznik prasowy ministra skarbu Janusz Kwiatkowski powiedział w czwartek PAP, że ministerstwo nie komentuje wyroku do czasu analizy uzasadnienia.

    Rzeczniczka prasowa Eureko Lorrie Morgan poinformowała w czwartek PAP, że nie ma jeszcze oficjalnego stanowiska w tej sprawie. "Wiemy od dziennikarzy o komunikacie Ministerstwa Skarbu, natomiast nie mamy jeszcze oficjalnej informacji z Trybunału. Kiedy ją otrzymamy, przedstawimy swoje stanowisko" - powiedziała.

    Wiceprzewodniczący komisji śledczej ds. zbadania prawidłowości prywatyzacji PZU Jerzy Czepułkowski (SLD) powiedział PAP, że nie mógł wykluczyć przegranej Polski w arbitrażu. "Polska niewłaściwie rozpoznała tego inwestora (Eureko - PAP), ale go wybrała i nie wykonała umowy w kwestii dotyczącej pierwszego aneksu do umowy z kwietnia 2001 r. Na niekorzyść Polski działała m.in. niespójność działań byłych ministrów skarbu Andrzeja Chronowskiego i Aldony Kameli-Sowińskiej. Minister Chronowski zaskarżył do sądu umowę prywatyzacyjną, a Kamela-Sowińska wycofała pozew, uważając sprawę za niemożliwą do wygrania" - powiedział Czepułkowski.

    Dodał, że kwestia przegrania arbitrażu przez Polskę nie będzie miała wpływu na pracę komisji, która kończy obecnie pracę nad raportem.

    Czepułkowski podkreślił, że arbitraż rozstrzygał spór dotyczący niewykonania umowy międzyrządowej, natomiast komisja bada odpowiedzialność osób za podpisaną umowę prywatyzacyjną.  Eureko złożyło do Trybunału Arbitrażowego pozew przeciw Polsce, zarzucając skarbowi Państwa, że nie respektuje międzyrządowej polsko - holenderskiej umowy o wzajemnej ochronie inwestycji. Spółka skierowała sprawę do arbitrażu po tym, jak w 2002 roku rząd polski zdecydował, że zachowa kontrolę nad PZU i wycofał się z realizacji aneksu z 2001 r. do umowy prywatyzacyjnej, zgodnie z którym Eureko miało do posiadanych już wspólnie z BIG Bankiem Gdańskim 30 proc. akcji PZU dokupić kolejne 21 proc.

    Zimą 2004 r. MSP wynegocjowało ugodę z Eureko, jednak Sejm zablokował jej podpisanie. Sprawa przed Trybunałem Arbitrażowym w Londynie toczy się od września 2004 r.

    W listopadzie 1999 r. Eureko kupiło 20 proc. akcji PZU, a 10 proc. kupił BIG Bank Gdański (obecnie Bank Millennium). Teraz, po odkupieniu akcji od Banku Millennium i skupieniu części akcji pracowniczych, Eureko posiada 30,91 proc. akcji PZU.

    Skarb Państwa jest właścicielem 55,09 proc. akcji PZU, pozostałe akcje należą do pracowników oraz instytucji, które skupiły akcje pracownicze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane