Tar Heel celuje w spółki przemysłowe

MEW
opublikowano: 14-06-2013, 00:00

Fundusz zainwestował w Rockfin, dostawcę maszyn dla przemysłu. To pierwszy z projektów w sektorze małych i średnich firm.

Tar Heel Capital został właścicielem 60 proc. udziałów spółki Rockfin, dostawcy zaawansowanych układów olejowych, ciśnieniowych i filtracyjnych znajdujących zastosowanie w energetyce, przemyśle wydobywczym i papierniczym. Nie wiadomo, ile wyniosła wartość transakcji. Wiadomo, że fundusz pomoże rozbudować zakład i rozwinąć skrzydła za granicą. Wsparcie może też być przeznaczone na akwizycje.

— Rockfin już dzisiaj jest liczącym się na świecie dostawcą układów olejowych i ciśnieniowych, ale mamy potencjał, aby stać się czołowym graczem w branży i na to potrzebujemy wsparcia — mówi Wojciech Danek, prezes i udziałowiec spółki Rockfin.

Tar Heel Capital, założony przez Grzegorza Bielowickiego, działa od 1998 r. W ubiegłym roku ruszył THC II, drugi fundusz z 50 mln EUR. Rockfin to pierwsza inwestycja THC II. Tar Heel Capital, który chce zainwestować w polskie przedsiębiorstwa z sektora małych i średnich firm łącznie 200 mln zł, nastawia się na transakcje za 10-100 mln zł. Szczególnie interesuje go sektor przemysłowy.

— Europa i Polska będą rozwijać firmy produkcyjne, szczególnie te, które wykorzystują zaawansowany kapitał intelektualny. Spowolnienie w Europie otwiera rynek dla polskich dostawców, którzy wciąż mają niższe koszty niż ich zachodnioeuropejscy partnerzy, a są bardziej wiarygodni niż firmy z Dalekiego Wschodu — mówi Grzegorz Bielowicki, partner zarządzający Tar Heel Capital.

Fundusze private equity omijają przemysł z daleka, choć zdarzają się inwestycje w tym obszarze — Innova sprzedała w tym roku Donako, producenta urządzeń wytwarzanych w energetyce. Dwie inwestycje w sektorze alternatywnych źródeł energii ma na koncie Enterprise Investors — Unitell Oilfield Services (usługi dla branży wydobycia łupkowego) i Vento (budujące farmy wiatrowe). Kilka firm z sektora przemysłowego z naszego regionu ma w portfolio Advent International. Fundusze wybierają przeważnie firmy działające w sektorze okołoprzemysłowym (czyli usług dla przemysłu) albo producentów sprzętu wykorzystywanego w przemyśle.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu