Tauron w państwowej rodzinie

Wezwanie Orlenu na Energę uruchomiło spekulacje dotyczące Tauronu. Jego prezes uważa, że warto tworzyć duże firmy.

Energetyczny Tauron, kontrolowany przez skarb państwa, został niedawno wskazany jako następny, po Enerdze, kandydat do zmiany właściciela. Według analityków banku Santander najbardziej prawdopodobne jest przejęcie Tauronu przez gazowy PGNiG.

— Widzimy się w rodzinie spółek skarbu państwa, a wszelkie decyzje i tak podejmować będzie właściciel — mówi dyplomatycznie Filip Grzegorczyk, prezes Tauronu.

Spekulacje o ruchach właścicielskich wśród państwowych spółek uruchomił Jacek Sasin, minister aktywów państwowych. W wywiadzie dla Polskiego Radia mówił o konieczności budowy silnych podmiotów działających w wielu sektorach. Krótko potem PKN Orlen, państwowy koncern paliwowy, ogłosił wezwanie na 100 proc. akcji Energi, państwowej firmy energetycznej.

— Podzielamy troskę ministra aktywów państwowych o kształt tzw. czempionów. My również uważamy, że dobrym pomysłem jest tworzenie firm dużych i sprawnych, które będą w stanie radzić sobie na rynkach europejskich — zauważa Filip Grzegorczyk.

Nie komentuje deklaracji menedżerów Orlenu, którzy tłumaczyli, że o ile łączenie firm energetycznych nie ma sensu, o tyle fuzja firmy energetycznej z podmiotem z innego sektora ma.

— Pytania i wyzwania stojące przed energetyką mają ścisły związek z ustaleniami w ramach rozmów na temat Europejskiego Zielonego Ładu. Czy będziemy zobowiązani do dążenia do zeroemisyjności w 2050 r.? Jakie w związku z tym będą cele spółek państwowych? — zastanawia się Filip Grzegorczyk.

Spekulacje na temat zmian właścicielskich w Tauronie wynikają m.in. z napiętej sytuacji finansowej firmy działającej pod presją zadłużenia. Z tego m.in. powodu Tauron już od kilku miesięcy pracuje nad sprzedażą kopalni Janina oraz aktywów ciepłowniczych. Pierwszy z tych procesów zakończył się fiaskiem — nie było żadnej oferty, choć spekulowano, że złoży ją np. państwowy Węglokoks.

— Zainteresowanie było spore, ale nie przełożyło się na oferty. Będziemy teraz analizować, co dalej — zapowiada Filip Grzegorczyk.

Trwa proces sprzedaży aktywów ciepłowniczych. Tu ofert nie brakuje — nieoficjalne wieści wskazują, że są trzy. Tauron analizuje teraz ich warunki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane