TeliaSonera uruchomiła światłowód Warszawa-Berlin

Internet Securities
31-05-2005, 16:04

TeliaSonera International Carrier jako pierwszy międzynarodowy dostawca hurtowy, uruchomiła własny światłowód i transmisję pomiędzy Warszawą a Berlinem, powiedziała we wtorek prezes spółki Eva Lindqvist. Telia rozważa teraz budowę światłowodu z Warszawy w kierunku Europy Wschodniej lub Południowej.

TeliaSonera International Carrier jako pierwszy międzynarodowy dostawca hurtowy, uruchomiła własny światłowód i transmisję pomiędzy Warszawą a Berlinem, powiedziała we wtorek prezes spółki Eva Lindqvist. Telia rozważa teraz budowę światłowodu z Warszawy w kierunku Europy Wschodniej lub Południowej.

TeliaSonera International Carrier, należąca do skandynawskiej spółki telekomunikacyjnej i internetowej TeliaSonera AB, jest hurtowym dostawcą międzynarodowego internetu, transmisji danych i usług głosowych miedzy głównymi miastami w Europie i poprzez Atlantyk.

„Nowe łącze Warszawa-Berlin stanowi część międzynarodowej sieci Viking Network. Wydaje się że dalsza budowa sieci światłowodowej w kierunku wschodnim stanowi logiczny rozwój” – powiedział Lindqvist podczas konferencji prasowej.

„Można powiedzieć, że patrzymy obecnie w kierunku południowym, by połączyć sieci światłowodowe z Pragą, w kierunku Wilna, by zamknąć część północną, a także w stronę Ukrainy. Jeżeli podejmiemy już konkretną decyzję, to ewentualna inwestycja ma szansę zrealizować się w przyszłym roku” – wyjaśniał prezes TeliaSonera International Carrier w Polsce Adam G. Sawicki.

Spółka nie chciała ujawnić wysokości poniesionych nakładów inwestycyjnych związanych z budową światłowodu z Warszawy do Berlina.

Według Sawickiego, inwestycja ta powinna się zwrócić w ciągu trzech lat. „Potencjał jest duży i jest szansa, że czas ten może być krótszy. Wszystko jednak zależy od tego, jak rynek będzie się rozwijał” – dodał prezes.

Światłowód Warszawa-Berlin przebiega wzdłuż rurociągu „Przyjaźń” należącego do Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) przesyłającego rosyjską ropę do polskich i niemieckich rafinerii.

Spółka TeliaSonera notowana jest na giełdach papierów wartościowych w Sztokholmie i Helsinkach. W 2004 roku przychody ze sprzedaży całej grupy TeliSonery wyniosły 9,08 mld euro. Liczba zatrudnionych wynosiła 29.082 osoby.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / TeliaSonera uruchomiła światłowód Warszawa-Berlin