Temelin nie pobije rekordu

opublikowano: 22-09-2015, 10:15

Temelin, jedna z dwóch czeskich elektrowni jądrowych eksploatowanych przez koncern CEZ, prawdopodobnie nie pobije w tym roku obowiązującego od 2012 r. rekordu wyprodukowanej mocy elektrycznej. Wszystko przez nieplanowane przestoje, donosi Bloomberg powołując się na przedstawicieli zakładu.

We wtorek największa elektrownia CEZ zakończyła nieoczekiwane 11-dniowe wyłączenie Zespołu 2 i ma powrócić do poziomu mocy wyjściowych z początku września. Jak wynika z wyliczeń Bloomberga, tylko w tym roku ta elektrownia odnotowała już 180 dni przestoju w obu swoich zespołach produkcyjnych.  

Elektrownia Temelin (Czechy)
REUTERS/David W Cerny/FORUM

Zdaniem analityków Erste Group Bank i Fio Banka, z tego powodu, CEZ może być zmuszony do obniżenia całorocznej prognozy zysku. W sierpniu procent energii zredukował już szacunki odnośnie EBITDA z 70 mld do 68 mld koron (2,8 mld USD). 

Nie jestem zadowolony z tegorocznych wyników operacyjnych – stwierdził Bohdan Zronek, dyrektor elektrowni w Temelinie. Dodał, że taka sytuacja wymaga poważnych zmian.

Nie zostały one jeszcze oficjalnie ogłoszone, a według spekulacji mediów mają dotyczyć alternatywy dla urządzeń elektrowni, relacji z dostawcami i wewnętrznej organizacji. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane