Teoria jest prosta, gorzej z praktyką

Jacek Zalewski
opublikowano: 03-02-2010, 00:00

Z najnowszego badania Eurobarometru wynika, że obywatele Unii Europejskiej są generalnie zadowoleni z życia osobistego, natomiast mniej satysfakcjonują ich sytuacja gospodarcza i usługi użyteczności publicznej w ich krajach. Klimat społeczny rzecz jasna ma proste przełożenie na decyzje rynkowe. Na czele listy tradycyjnie lokują się Duńczycy i inne kraje skandynawskie, na końcu zaś — Bałkany. I to nie tylko nowe państwa członkowskie, ale także Grecy, co w kontekście sytuacji finansowej ich państwa jest całkiem zrozumiałe.

Tak naprawdę wypada się cieszyć, że mimo recesyjnego dołka większość obywateli wspólnoty jest zadowolona z życia, chociaż i pełna obaw o przyszłość. W odróżnieniu od uczestników forum w Davos, badacze społecznych skutków kryzysu uważają, że na jego ocenę jest jeszcze za wcześnie. Do ochrony osób dotkniętych recesją, głównie zwalnianych z pracy, przyczyniły się osłony socjalne, ale były one bardzo różne w poszczególnych państwach UE.

Prawdę takich badań powinni brać pod uwagę decydenci, którzy w następny czwartek zbiorą się na nadzwyczajnym szczycie Rady Europejskiej. Ma on zapoczątkować nową strategię gospodarczą UE do roku 2020. Czytelnym sprawdzianem jej powodzenia będzie wzrost zatrudnienia, za którym nieuchronnie pójdzie wzrost gospodarczy. Teoria jest prosta — UE ma stać się najbardziej inteligentną oraz przyjazną środowisku społeczną gospodarką rynkową. Skomplikowana okazuje się tylko praktyka…

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane