Termostaty- kolejny interes Google'a

Internetowy koncern sypnął sporym groszem na zakup producenta termostatów. Internet rzeczy wymaga jednak inwestycji

To nie jest dla mnie finansowa transakcja. Chodzi o przyszłość i to, co możemy zrobić razem — powiedział serwisowi The Verge Tony Fadell, współzałożyciel i prezes spółki Nest Labs, producenta termostatów sterowanych smartfonami. Google zapłacił za jego firmę 3,2 mld USD. Internetowy gigant albo oszalał, albo wykonał genialny ruch. Minimum dwa argumenty mogą świadczyć o tym, że nowy zakup raczej nie jest kaprysem właściciela wyszukiwarki. Google ściągnął na pokład Tony’ego Fadella, człowieka, który tworzył iPoda i iPhone’a, czyli dwa produkty, które wyniosły Apple’a na szczyt. Google zyskał jednak nie tylko samego Fadella, ale całą armię byłych pracowników Apple’a. Matt Rogers, który współtworzył Nest, również pracował w koncernie z Cupertino i był częścią zespołu tworzącego iPhone’a. Agencja Bloomberg podała, że zgodnie z danymi portalu karierowego LinkedIn, w sumie aż 97 byłych pracowników Apple’a jest obecnie zatrudnionych w Nest Labs. To dobre informacje dla działu kadrowego, ale narzekać nie powinny też działy inżynieryjne. Bloomberg podkreśla, że zakup Nest Labs powiększa również rolę Google’a w tzw. internecie rzeczy, który opiera się na idei podłączenia do sieci urządzeń codziennego użytku. Pralka, zmywarka, lodówka, ale także czujniki i termostaty mają się komunikować nie tylko z użytkownikami, ale także między sobą. Biznes ma być wart biliony dolarów. Wysoka cena za producenta termostatów i czujników dymu może wydawać się dziwna, ale połączenie wzornictwa i technologii Nest Labs z inwestycjami i potęgą Google’a staje się już bardziej logiczne. Serwis Business Insider napisał, że Fadell bierze nielubiane produkty z naszych domów i odkrywa je na nowo, a pomysłów na to, co jeszcze można odkryć, z pewnością w jego firmie nie brakuje.

TERMOSTAT JAK IPHONE: Google kupił nie tylko firmę, ale przede wszystkim zdobył prawdziwego asa, który
może pomóc w walce o dominację w tzw. internecie rzeczy. Tony Fadell jest w tej branży geniuszem, bo zamienia
tak prozaiczne urządzenia, jak termostaty i czujniki, w pożądane gadżety. Założyciel Nest Labs ma dopiero
44 lata, a przez wiele lat był najbliższym współpracownikiem Steve’a Jobsa. [FOT. BLOOMBERG]
Zobacz więcej

TERMOSTAT JAK IPHONE: Google kupił nie tylko firmę, ale przede wszystkim zdobył prawdziwego asa, który może pomóc w walce o dominację w tzw. internecie rzeczy. Tony Fadell jest w tej branży geniuszem, bo zamienia tak prozaiczne urządzenia, jak termostaty i czujniki, w pożądane gadżety. Założyciel Nest Labs ma dopiero 44 lata, a przez wiele lat był najbliższym współpracownikiem Steve’a Jobsa. [FOT. BLOOMBERG]

Z transakcji cieszą się także pierwsi inwestorzy Nest Labs. Digits, blog technologiczny należący do „The Wall Street Journal”, przypomniał, że firma została założona niedawno, bo w 2010 r. Peter Nieh, partner w Lightspeed Venture Partners, który jest jednym z inwestorów Nest Labs, powiedział, że zwrot z inwestycji jest fantastyczny, ale odmówił podania szczegółów. Wiadomo, że na producenta termostatów obsługiwanych smartfonami pieniądze wyłożyły m.in. Kleiner Perkins Caufield & Byers i… Google Ventures, czyli inwestycyjne ramię internetowego potentata.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Po godzinach / Termostaty- kolejny interes Google'a