Tesco oczekuje spowolnienia sprzedaży

  • Paweł Makosz
opublikowano: 14-04-2021, 13:41

Brytyjska sieć hipermarketów spodziewa się spowolnienia sprzedaży i jej powrotu do poziomu sprzed wybuchu pandemii. W ostatnich dwunastu miesiącach konsumenci gromadzili zapasy artykułów spożywczych w domach, co mocno napędzało handel.

Tesco poinformowało, że w tym roku wzrost sprzedaży artykułów spożywczych prawdopodobnie spowolni. Będzie to miało wpływ na zysk firmy. Stanie się tak, ponieważ rząd brytyjski łagodzi obostrzenia, co zmienia zachowania konsumentów, którzy wracając do biur, przygotowują coraz mniej posiłków w domach.

Wstępna prognoza zysku Tesco na lata 2021-22 jest zgodna z konsensusem rynkowym. Czynnikiem decydującym jest poprawa sytuacji w należącym do detalisty Tesco Banku, , który w latach 2020-21 zanotował 175 mln GBP skorygowanego zysku EBIT.

Tesco poinformowało też, że zysk operacyjny firmy po korekcie wyniósł 1,8 mld GBP za 2020 r. wraz z dwoma pierwszymi miesiącami roku bieżącego. To więcej niż przewidywali analitycy, którzy spodziewali się 1,76 mld GBP.

Akcje firmy po godzinie 12:00 taniały o 2,52 proc. do 226.25 GBP na londyńskiej giełdzie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Makosz, Bloomberg

Polecane