TMS: EUR/USD pozostał stabilny

TMS
16-11-2006, 17:15

Złoty z powodzeniem przetestował dzisiaj średnioterminowe wsparcie na poziomie 3,80 względem euro, co może sugerować kontynuację ruchu w kierunku 3,75.

Złoty z powodzeniem przetestował dzisiaj średnioterminowe wsparcie na poziomie 3,80 względem euro, co może sugerować kontynuację ruchu w kierunku 3,75.

Znów pojawiły się wypowiedzi odnośnie polityki pieniężnej RPP, tym razem ze strony minister finansów Z. Gilowskiej, która oceniła jako przedwczesne jastrzębie zapowiedzi niektórych członków RPP, gdyż w jej opinii cel inflacyjny nie zostanie przekroczony w 2007 roku. Dzisiejsze dane o płacach, które w X zmniejszyły dynamikę wzrostów do 4,7% z 5,1% we IX. Dane te jednak nie wpłynęły na poziom notowań złotego, który praktycznie w ciągu całej dzisiejszej sesji próbował naśladować zmiany na rynku EUR/USD. Bardzo ważną kwestia dla rynków finansowych pozostaje zapowiedziana przez Komisję Europejską konieczność wprowadzenia wobec Polski procedury nadmiernego deficytu. Według przedstawicieli KE ma to związek z zaniechaniem przez nasz kraj reform fiskalnych, które pozwoliłyby w kolejnych latach zmniejszyć deficyt budżetowy w stosunku do PKB. Pomysł KE został mocno skrytykowany przez wicepremier Z. Gilowską, która w dalszym ciągu chce zaliczać OFE do sektora finansów publicznych. Pozwala to na zmniejszenie poziomu wskaźnika deficytu sektora finansów publicznych w stosunku do PKB. Złoty w dalszym ciągu utrzymuje się w trendzie wzrostowym i zmiana tej sytuacji może nastąpić dopiero w przypadku wyraźnego umocnienia dolara amerykańskiego na rynkach zagranicznych.

Na rynku EUR/USD trudno dziś odnotować większe zmiany. Od otwarcia sesji europejskiej kurs ten porusza się w wąskim przedziale 1,2795 – 1,2840. Dzisiaj poznaliśmy bardzo ważne dane inflacyjne z USA, które praktycznie wykluczają kolejne podwyżki stóp zza oceanem. Inflacja w ujęciu miesięcznym spadła w październiku o 0,5%. Z kolei inflacja bazowa wzrosła o 0,1% wobec 0,2% wzrostu we wrześniu. Z drugiej strony poznaliśmy dobre dane o produkcji przemysłowej i słabe dane o napływie kapitału do USA, które sygnalizują również brak konieczności obniżania stóp procentowych. W związku z tymi danymi pod koniec sesji europejskiej kurs EUR/USD pozostał blisko poziomu 1,2800.

Sporządził:

Jacek Malinowski

DM TMS Brokers S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TMS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / TMS: EUR/USD pozostał stabilny