To musisz wiedzieć dziś rano 16 II 2017

opublikowano: 16-02-2017, 07:50
aktualizacja: 16-02-2017, 07:52

Prezentujemy najważniejsze informacje dla inwestorów oraz przegląd wydarzeń dnia. Giełda, gospodarka, polityka i wiele więcej.

Ważne

 • Giełda. Niektórzy analitycy dostrzegają w blue chipach potencjał, którego nie widzą inwestorzy. O dobry konsens jest jednak trudno nie tylko w tym przypadku. Więcej w „Pulsie Biznesu”
 • Indeks średnich i większych spółek mWIG 40 przełamał szczyt hossy z 2007 r., jeśli tylko skorygować go o wartość wypłacanych przez spółki dywidend. Więcej…
 • Polska znalazła się na 45. miejscu na świecie (wobec 39. w ub. r.) i 21. w Europie (wobec 18. w ub. r.) w Indeksie Wolności Gospodarczej The Heritage Foundation i "The Wall Street Journal", podał Warsaw Enterprise Institute (WEI). Więcej…

Ze spółek i o spółkach

Integer.pl. Plan pozyskania kapitału przez Integera, który ma do wykupienia obligacje, nabrał kształtów. Pomoże emisja warrantów i nowych akcji.. Więcej…

PKN Orlen. Budowa trasy kolejowej Rail Baltica może — dosłownie — pokrzyżować plany należącej do polskiego koncernu firmy Orlen Lietuva. Więcej…

Soho. Warszawski deweloper za 23 mln zł sprzedał nieruchomości powiązanej spółce. Teraz planuje skup akcji. Kurs wystrzelił. Więcej…

Orange. Po decyzji Orange Polska o wstrzymaniu się z wypłatą dywidendy analitycy pięciu biur maklerskiej zaktualizowali rekomendacje i wycenę akcji telekomu. Więcej…

JSW. Porozumienie ze związkami, przewidujące jednorazową nagrodę dla pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej i wyższe kategorie płacowe dla 10 proc. załogi, było możliwe "dzięki efektom działań restrukturyzacyjnych, a także stabilnej sytuacji finansowej firmy". Więcej…

Power Media. Spółka wyraźnie poprawiła wyniki za 2016 r. Więcej…

Tarczyński. Producent wędlin, w związku z wnioskiem Almy Market o likwidację, podjął decyzję o dokonaniu odpisu aktualizującego należności z tytułu dostaw i usług w kwocie 1,9 mln zł. Więcej…

Elektrotim Altus TFI zwiększył do 10,63 proc. udział w akcjonariacie spółki. Więcej…

Bogdanka. Analitycy DM BOŚ obniżyli z 82,5 do 80,1 zł cenę docelową akcji Bogdanki. Rekomendacja "kupuj" nie zmieniła się.

Wczoraj na rynkach

USA – Wall Street czekało na to 25 lat

Polska – PKO BP wyciągnęło indeksy na plus

Kalendarium

GPW

 • NETIA Publikacja skonsolidowanego oraz jednostkowego raportu za 2016 rok.
 • QUANTUM NWZA ws. zniesienia dematerializacji wszystkich zdematerializowanych akcji spółki i wycofania ich z obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.
 • RONSON Publikacja skonsolidowanego raportu za 2016 rok.
 • PEP Publikacja jednostkowego oraz skonsolidowanego raportu za 2016 rok.
 • MABION NWZA ws. upoważnienia zarządu do podwyższenia kapitału zakładowego w ramach kapitału docelowego z pozbawieniem dotychczasowych akcjonariuszy prawa poboru, zmiany statutu, zmiany polityki rachunkowości, odwołania i powołania członków RN.
 • HARPER NWZA ws. wyrażenia zgody na zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki.

Polska

 • 14:00 Polska: Przeciętne wynagrodzenie Okres: styczeń. Poprzednia wartość: 2,7% rdr. Prognoza: 4,5% rdr.
 • 14:00 Polska: Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw  Okres: styczeń. Poprzednia wartość: 3,1% rdr. Prognoza: 2,6% rdr.

Świat

 • 14:30 Stany Zjednoczone: Pozwolenia na budowę domów Okres: styczeń. Poprzednia wartość: 1228 tys. Prognoza: 1230 tys.
 • 14:30 Stany Zjednoczone: Rozpoczete budowy domów Okres: styczeń. Poprzednia wartość: 1226 tys. Prognoza: 1222 tys.
 • 14:30 Stany Zjednoczone: Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych Okres: tydzień. Poprzednia wartość: 234 tys.
 • 14:30 Stany Zjednoczone: Indeks Fed z Filadelfii Okres: luty. Poprzednia wartość: 23,6 pkt. Prognoza: 20 pkt.

W Polsce i na świecie

Dzisiaj Rada Mediów Narodowych wyłoni prezesa Polskiego Radia. Wcześniej przesłuchano sześciu kandydatów, którzy zakwalifikowali się do do finałowego trzeciego etapu. Przesłuchani zostali: obecna prezes Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk, Jacek Sobala, Tomasz Wybranowski, Henryk Cichecki, Mariusz Staniszewski oraz Marzanna Stychlerz-Kłucińska. Łącznie w konkursie złożono siedem ofert.

Dziś na nadzwyczajnym posiedzeniu zwołanym na wniosek prezydent stolicy Rada Warszawy ma się zająć uchwałą ws utworzenia odrębnych obwodów głosowania i siedzib obwodowych komisji podczas zarządzonego na 26 marca br. referendum dot. zmiany granic Warszawy.

Zakończenie sesji Parlamentu Europejskiego. W ostatnim dniu oczekiwane jest wystąpienie premiera Kanady Justina Trudeau w związku z ratyfikowaniem przez europarlament umowy UE-Kanada o wolnym handlu; początek o godz. 11. W programie obrad PE przewidziane są głosowania: nad rozporządzeniem zaostrzającym kontrole na granicach zewnętrznych UE, nad zaostrzeniem unijnych przepisów dotyczących walki z terroryzmem, nad raportami w sprawie przyszłości UE, które będą wkładem do dyskusji przed jubileuszem podpisania Traktatów Rzymskich w 1957 roku, nad raportem komisji prawnej PE w sprawie przepisów prawa cywilnego dotyczących robotyki.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel ma zeznawać przed parlamentarną komisją śledczą w związku ze zbieraniem metadanych z telefonu komórkowego szefowej niemieckiego rządu przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego; początek o godz. 11.30.

Historia

260 lat temu w Skokach na Podlasiu urodził się Julian Ursyn Niemcewicz, dramaturg, powieściopisarz, poeta, pamiętnikarz, działacz polityczny, autor m.in. komedii „Powrót posła”, dramatu „Kazimierz Wielki” i powieści „Dwaj panowie Sieciechowie”. Zmarł 21 maja 1841 r.

88 lat temu w Szopienicach, obecnie w granicach Katowic, urodził się Kazimierz Kutz, reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta.

78 lat temu w Starych Wasiliszkach koło Nowogródka urodził się Czesław Niemen, właściwie Czesław Wydrzycki, jeden z najważniejszych wokalistów i muzyków polskich XX wieku; do jego największych przebojów należą "Sen o Warszawie", "Pod papugami", "Dziwny jest ten świat". Zmarł 17 stycznia 2004 r.

30 lat temu w Jerozolimie rozpoczął się proces Iwana Demjaniuka, oskarżonego o to, że był w obozie zagłady w Treblince sadystycznym strażnikiem SS o przydomku "Iwan Groźny"; skazany na karę śmierci, w 1993 r. został uniewinniony przez Sąd Najwyższy Izraela; w 2008 r. niwemiecki Główny Urząd Ścigania Zbrodni Narodowo-Socjalistycznych wystąpił o ekstradycję Demjaniuka z USA; w maju 2011 r. sąd w Monachium skazał Demjaniuka na karę pięciu lat więzienia za udział w zamordowaniu 28 tys. Żydów w Sobiborze w 1943 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / To musisz wiedzieć dziś rano 16 II 2017