To musisz wiedzieć dziś rano 18 I 2018

opublikowano: 18-01-2018, 08:06
aktualizacja: 18-01-2018, 08:07

Prezentujemy najważniejsze informacje dla inwestorów oraz przegląd wydarzeń dnia. Giełda, gospodarka, polityka i wiele więcej.

Wybierz Mistrza GPW. Dziennikarze i analitycy serwisu Bankier.pl wytypowali 16 spółek, z których internauci wyłonią tę najlepszą w mijającym roku. Dziś pojedynki PKO BP z LPP i Dom Developmentu z Vistulą. Zapraszamy do głosowania

Ulubieńcy OFE. Rok 2017 r. był pod względem stopy zwrotu rekordowy dla funduszy emerytalnych, ale zarządzający zarobili dużo tam, gdzie jako drużyna znaczą relatywnie najmniej. Więcej…

Ze spółek i o spółkach

PKO BP. Trwający od trzech lat spór między bankiem a agentami prowadzącymi placówki wkroczył w decydującą fazę. Emocje buzują. Więcej…

Energa. Spółka odwróci odpisy aktualizujące wartość aktywów w segmencie wytwarzania na łączną kwotę 138 mln zł. Szacuje, że łączny wpływ na wynik netto grupy za 2017 rok wyniesie 114,9 mln zł. Więcej…

PKN Orlen. Spółka w jednostkowych wynikach za IV kwartał 2017 roku przewiduje ujęcie odwrócenia odpisu aktualizującego wartość akcji Orlen Lietuva w kwocie oszacowanej na około 0,8 mld zł. Więcej…

Mostostal Warszawa. Spółka złożyła do sądu w Szczecinie pozew przeciwko Zakładowi Unieszkodliwiania Odpadów z siedzibą w Szczecinie o zapłatę 90,1 mln zł wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od dnia 28 listopada 2016 roku do dnia zapłaty. Więcej…

Atal. Fundusz inwestycyjny Norwegii ogłosił wycofanie się z dziesięciu spółek z powodów etycznych. Jedna z nich to notowany na GPW Atal. Więcej…

Novina ASI. Spółka notowana na NewConnect, założyła podmiot pod nazwą Blockchain Technology sp. z o.o. Więcej…

Wczoraj na rynkach

USA – Padł kolejny tysiąc

Polska – Rekord WIG coraz bliżej, mocne zwyżki Aliora i CD Projektu

Kalendarium

GPW

QUARKVENT NWZA ws. zmian statutu oraz zmian w składzie RN.

UHYECA NWZA ws. wyrażenia zgody na zawarcie umowy pożyczki z członkiem zarządu UHY ECA S.A.

NFPL NWZA ws. odwołania członka RN oraz powołania członka RN.

JSW NWZA ws. udzielenia zgody na objęcie przez Jastrzębską Spółkę Węglową S.A. nowych udziałów spółki Jastrzębskie Zakłady Remontowe Sp. z o.o. oraz certyfikatów inwestycyjnych serii A JSW Stabilizacyjnego Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, uzupełnienia składu RN.

GRAVITON NWZA ws. zmiany statutu.

HARPER NWZA ws. zmian w składzie RN.

RAFAKO Wprowadzenie do obrotu na GPW 42.500.000 akcji zwykłych na okaziciela serii K.

BIZTECH NWZA w sprawienie podwyższenia kapitału zakładowego poprzez emisję akcji z prawem poboru i zmian w statucie.

Świat

02:30 Chiny: Ceny nieruchomości Okres: grudzień. Poprzednia wartość: 5,1% rdr.

03:00 Chiny: Produkt Krajowy Brutto Okres: IV kwartał. Poprzednia wartość: 1,7% kdk oraz 6,8% rdr. Prognoza: 1,6% kdk oraz 6,7% rdr.

03:00 Chiny: Produkcja przemysłowa Okres: grudzień. Poprzednia wartość: 6,1% rdr. Prognoza: 6% rdr.

03:00 Chiny: Inwestycje w aglomeracjach miejskich Okres: grudzień. Poprzednia wartość: 7,2% rdr. Prognoza: 7,1% rdr.

03:00 Chiny: Sprzedaż detaliczna Okres: grudzień. Poprzednia wartość: 10,2% rdr. Prognoza: 10,1% rdr.

09:00 Niemcy: Wystąpienie publiczne szefa Bundesbanku Jensa Weidmanna

14:30 Stany Zjednoczone: Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych Okres: tydzień. Poprzednia wartość: 261 tys.

14:30 Stany Zjednoczone: Rozpoczęte budowy domów Okres: grudzień. Poprzednia wartość: 1297 tys. Prognoza: 1284 tys.

14:30 Stany Zjednoczone: Indeks Fed z Filadelfii Okres: styczeń. Poprzednia wartość: 26,5 pkt. Prognoza: 23,5 pkt.

14:30 Stany Zjednoczone: Pozwolenia na budowę domów Okres: grudzień. Poprzednia wartość: 1303 tys. Prognoza: 1305 tys.

W Polsce i na świecie

Prezydent Andrzej Duda w Nowym Jorku w Radzie Bezpieczeństwa ONZ weźmie udział w debacie otwartej wysokiego szczebla z udziałem szefów państw i ministrów spraw zagranicznych (godz. 16 czasu polskiego). Debata będzie pierwszą okazją po objęciu niestałego członkostwa do zabrania głosu przez Polskę w RB na szczeblu głowy państwa.

W Strasburgu posiedzenie konferencji przewodniczących Parlamentu Europejskiego, na którym będzie omawiany wniosek przewodniczących czterech grup politycznych w sprawie Ryszarda Czarneckiego.

W ostatnim dniu wizyty w Chile papież Franciszek uda się na północ kraju, do miasta Iquique. Odprawi tam mszę, po której – jak zapowiedział Watykan - spotka się z dwiema ofiarami prześladowań z czasów dyktatury Augusto Pinocheta. Po południu papież odleci do stolicy Peru, Limy. Będzie tam do niedzieli.

35. szczyt dwustronny Wielka Brytania-Francja z udziałem brytyjskiej premier Theresy May i francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona. Rozmowy dotyczyć będą m.in. polityki bezpieczeństwa i obronnej, polityki wewnętrznej i ochrony granic, a także planowanego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

W Brukseli doroczna konferencja prasowa prezesa Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI), Wernera Hoyera, na której przedstawi on wyniki działalności tej instytucji. EBI realizuje cele Unii Europejskiej poprzez zapewnianie długoterminowego finansowania projektów, udzielanie gwarancji i doradztwo.

Dziś Senat zajmie się m.in. ustawą o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa. Na mocy tej ustawy działa komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji.

Historia

116 lat temu w "Tygodniku Ilustrowanym" opublikowano pierwszy odcinek powieści "Chłopi" Władysława Reymonta.

99 lat temu założono Polski Czerwony Krzyż.

78 lat temu w Warszawie zmarł Kazimierz Przerwa-Tetmajer, poeta, prozaik, dramaturg, publicysta i krytyk sztuki.

75 lat temu w warszawskim getcie doszło do pierwszego zbrojnego wystąpienia Żydów, które było reakcją na rozpoczęcie przez Niemców kolejnej akcji wysiedleńczej.

72 lat temu w Poznaniu zmarł Feliks Nowowiejski, kompozytor, dyrygent, organista, pedagog; autor opery "Legenda Bałtyku" oraz melodii do wiersza Marii Konopnickiej "Rota".

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu