To musisz wiedzieć dziś rano 20 IV 2018

opublikowano: 20-04-2018, 07:47
aktualizacja: 20-04-2018, 07:48

Prezentujemy najważniejsze informacje dla inwestorów oraz przegląd wydarzeń dnia. Giełda, gospodarka, polityka i wiele więcej.

Prognozy.

W czwartek rentowność dwuletnich obligacji amerykańskiego skarbu sięgnęła 2,43 proc., najwyższego poziomu od niemal 10 lat. Więcej…

Inwestorzy powinni wyjść poza tradycyjne papiery skarbowe, uważa Michał Oleszkiewicz z Templeton AM TFI. Więcej…

Ze spółek i o spółkach

GetBack. Dług windykatora jest zabezpieczony na funduszach Altusa i Saturna. Zasada ich działania może się zmienić, jeśli obligatariusze stracą cierpliwość. Więcej…

GetBack. Stało się, GetBack nie wykupił obligacji od Quercusa. Co to jednak może oznaczać? Przyglądamy się bliżej problemowi obligacji GetBacku, bo jest on naprawdę szeroki. Nawet realizacja pozytywnego scenariusza może się silnie odbić na rynku. Więcej…

BZ WBK. Nazwa Bank Zachodni WBK przejdzie do lamusa. Zmieni się też siedziba banku. Więcej…

XTB. Zarząd X-Trade Brokers DM podjął decyzję o wznowieniu działań mających na celu wygaszenie działalności na rynku tureckim i likwidację spółki zależnej X Trade Brokers Menkul Degerler - podał XTB w komunikacie. Spółka zaktualizowała strategię, w której uwzględniła Afrykę i Azję jako nowe kierunki ekspansji geograficznej. Więcej…

ZE PAK. Zysk netto spółki spadł w 2017 r. o 26,4 proc. Więcej

Wittchen. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej określającą zobowiązanie Wittchena w podatku dochodowym od osób prawnych za 2011 rok w kwocie 2,1 mln zł plus odsetki. Więcej…

Wczoraj na rynkach

USA – Stopy w górę, giełdy w dół

Polska – Wybiórcza zieleń na GPW

Kalendarium makro

01:30 Japonia: Inflacja CPI Okres: marzec. Poprzednia wartość: 1,5% rdr.

08:00 Niemcy: Inflacja PPI Okres: marzec. Poprzednia wartość: -0,1% mdm oraz 1,8% rdr. Prognoza: 0,2% mdm oraz 1,9% rdr.

13:30 Niemcy: Wystąpienie publiczne szefa Bundesbanku Jensa Weidmanna

15:40 Stany Zjednoczone: Wystąpienie szefa Fed z Chicago Charlesa Evansa

17:15 Stany Zjednoczone: Wystąpienie szefa Fed z San Francisco Johna Williamsa

Kalendarium wydarzeń w spółkach>>

W Polsce i na świecie

W Moskwie otwarcie po przebudowie rosyjskiej części Zespołu Memorialnego w Katyniu, w tym nowego centrum muzealno-wystawienniczego z ekspozycją o stosunkach rosyjsko-polskich przygotowaną przez Rosyjskie Towarzystwo Wojskowo-Historyczne (RWIO). W otwarciu weźmie minister kultury Rosji Władimir Miedinski i szefowa wyższej izby parlamentu Rosji, Rady Federacji, Walentina Matwijenko.

Minister obrony Mariusz Błaszczak spotka się w piątek z prezydentem Andrzejem Dudą ws. konsultacji tzw. ustawy degradacyjnej. Podczas czwartkowego wywiadu z radiowej Trójce Błaszczak powiedział, że na konsultacjach przedstawi "swój punkt widzenia oraz punkt widzenia rządu i większości parlamentarnej w tej sprawie". Dodał, że dla niego sprawa jest zamknięta. "Rząd nie będzie przygotowywał kolejnego projektu, również klub parlamentarny nie będzie przygotowywał kolejnego projektu" - mówił.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski i wiceszef Kancelarii Prezydenta, pełnomocnik prezydenta ds. referendum konsultacyjnego Paweł Mucha spotkają się dziś w południe, by omówić kwestię przygotowań do referendum konsultacyjnego ws. konstytucji. "Będziemy rozmawiać z panem marszałkiem z dobrą wiarą i dobrą wolą o potencjalnych pytaniach referendalnych, terminie, a także o harmonogramie prac w Senacie (nad projektem postanowienia prezydenta o zarządzeniu referendum konsultacyjnego ws. zmian w konstytucji - PAP) - powiedział PAP prezydencki minister.

Historia

211 lat temu w Lublinie urodził się Wincenty Pol, poeta, badacz geografii ziem polskich; uczestnik powstania listopadowego. Zmarł 2 grudnia 1872 roku.

95 lat temu Polski Związek Piłki Nożnej (PZPN) został członkiem Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA).

61 lat temu odbyła się premiera filmu "Kanał" w reżyserii Andrzeja Wajdy.

7 lat temu w Warszawie zmarła Halina Skibniewska, architektka i urbanistka, twórczyni m.in. osiedla "Sady Żoliborskie", uznawanego za jedno z najlepszych zespołów mieszkaniowych w powojennej Polsce; w czasie II wojny światowej członkini Rady Pomocy Żydom "Żegota".

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu