To musisz wiedzieć dziś rano 21 II 2018

Adam Torchała, Bankier.pl
opublikowano: 21-02-2018, 08:11
aktualizacja: 21-02-2018, 08:21

Prezentujemy najważniejsze informacje dla inwestorów oraz przegląd wydarzeń dnia. Giełda, gospodarka, polityka i wiele więcej.

Wiadomości ze spółek i o spółkach

Spółki energetycznie - Wymiana prezesa w państwowej spółce to banał, ale nie każdy wie, że nowy prezes wycina potem dyrektorów. Odejścia wstrząsają właśnie Orlenem, Energą i PGE Energia Ciepła Więcej na pb.pl...

Orange - Orange Polska w czwartym kwartale 2017 roku wypracował 471 mln zł EBITDA wobec 481,4 mln zł oczekiwanych przez analityków. W całym roku skorygowana EBITDA grupy sięgnęła 3,01 mld zł i była zbieżna z prognozowanym przed spółkę wynikiem na poziomie ok. 3 mld zł.

Orange - Zarząd Orange Polska nie będzie rekomendował dywidendy z zysku wypracowanego w 2017 roku - podała spółka w raporcie rocznym.

Spółki paliwowe - Połączenie Orlenu i Lotosu nie byłoby złym rozwiązaniem, ale trzeba jeszcze poczekać, sprawdzić, na ile to będzie korzystne - wynika z wtorkowej wypowiedzi ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego na antenie TVP Info. Więcej...

KGHM - KGHM planuje wzrost przerobu miedzi w kopalni Sierra Gorda do poziomu 130-140 tys. ton rudy dziennie w latach 2019-2020 - poinformował w rozmowie z PAP Biznes prezes Radosław Domagalski-Łabędzki. Spółka nie wyklucza "trwałego zamrożenia" kanadyjskiego projektu Ajax, a do końca roku chce podjąć decyzję w sprawie inwestycji w kopalni Victoria.

Nieruchomości - Maciej Wewiórski, analityk DM BOŚ, przewiduje dwucyfrowy wzrost cen mieszkań w 2018 r. Radzi kupować akcje JWC i Marvipolu. Więcej na pb.pl...

Prawo giełdowe - Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych jest zaniepokojone skalą delistingu spółek po wprowadzeniu regulacji MAR, dlatego przekonuje do zmian w najbardziej dotkliwych obszarach. Na 136 badanych ostatnio spółek aż 135 poruszyło wątek wyjścia z giełdy - poinformował PAP Biznes prezes SEG Mirosław Kachniewski.

Polenergia - Polenergia ma portfel czterech projektów farm wiatrowych o mocy 185 MW z uzyskanym pozwoleniem na budowę, które są przygotowywane do udziału w pierwszej aukcji - podała spółka w prezentacji.

AAT Holding - AAT Holding ogłosił ofertę skupu do 2.397.536 akcji, stanowiących 29,97 proc. kapitału zakładowego, po cenie 23 zł każda - podał pośredniczący w ofercie zakupu DM BZ WBK. Przyjmowanie ofert sprzedaży rozpocznie się 22 lutego i potrwa do 2 marca 2018 r.

PZ Cormay - Zarząd PZ Cormay podjął decyzję o przeanalizowaniu ewentualnych wariantów pozyskania finansowania, przede wszystkim na dokończenie analizatorów biochemicznych i hematologicznych - poinformowała spółka w komunikacie. Jednym z możliwych sposobów pozyskania środków finansowych jest prywatna emisja akcji w ramach kapitału docelowego.

Krynicki Recykling - Value FIZ Subfundusz 1 zwiększył zaangażowanie w spółkę Krynicki Recykling i ma obecnie 7,41 proc. głosów na jej walnym zgromadzeniu - podała spółka w komunikacie.

Kalendarium

EMPERIA - Zakończenie zapisów na sprzedaż akcji po 100 zł za sztukę w wezwaniu ogłoszonym przez Maxima Grupe.

BIZTECH - Zakończenie przyjmowania zapisów na akcje serii G w wykonaniu prawa poboru oraz zapisów dodatkowych.

PGNIG - NWZA ws. sprzedaży praw do nieruchomości położonej w Warszawie przy ulicy Kruczej 6/14 oraz dochodzenia roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej przy sprawowaniu zarządu od członków Zarządu PGNiG S.A.

ARCHICOM - Wprowadzenie do obrotu na GPW 2.327.813 akcji zwykłych na okaziciela serii F. ORBIS Wyniki spółek Publikacja jednostkowego oraz skonsolidowanego raportu za 2017 rok.

UNITED - NWZA ws. zmian w składzie RN, zmiany statutu oraz obniżenia kapitału zakładowego w drodze obniżenia wartości nominalnej wszystkich akcji.

KOGENERA - Początek zapisów na sprzedaż akcji po 81,80 zł za sztukę w wezwaniu ogłoszonym przez PGE Polska Grupa Energetyczna Spółka Akcyjna.

01:30 - Japonia - PMI w przemyśle wg Nikkei (szacunek) (2/2018)

09:30 - Markit - Niemcy - PMI w przemyśle wg Markit (szacunek) (2/2018)

09:30 - Markit - Niemcy - PMI w usługach wg Markit (szacunek) (2/2018)

10:00 - GUS - Polska: Dane dotyczące koniunktury konsumenckiej (2/2018)

10:00 - Markit - UE - PMI composite wg Markit (szacunek) (2/2018)

10:00 - Markit - UE - PMI w przemyśle wg Markit (szacunek) (2/2018)

10:00 - Markit - UE - PMI w usługach wg Markit (szacunek) (2/2018)

14:00 - NBP - Polska - Dane o płynnych aktywach i pasywach (1/2018)

16:00 - USA - Sprzedaż domów na rynku wtórnym r/r (1/2018)

ARC

W Polsce i na świecie

Minister środowiska Henryk Kowalczyk będzie dziś w Brukseli, gdzie po południu spotka się z komisarzem odpowiedzialnym za środowisko, Karmenu Vellą. Wśród poruszonych tematów mają znaleźć się sporne kwestie, w tym prace w Puszczy Białowieskiej.

Rada Bezpieczeństwa ONZ omówi dziś znaczenie Karty Narodów Zjednoczonych w utrzymaniu pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego. Na briefingu ministerialnym w Nowym Jorku Polskę będzie reprezentował minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

W nowojorskiej Carnegie Hall odbędzie się wieczorem gala upamiętniająca 85. rocznicę ostatniego koncertu Ignacego Jana Paderewskiego oraz inaugurująca amerykańskie obchody stulecia niepodległości Polski.

Ministerstwo Infrastruktury - Konferencja prasowa. Spotkanie w związku z podpisaniem listu intencyjnego pomiędzy PKP Intercity SA a Narodowym Centrum Badań i Rozwoju o współpracy w ramach programu Luxtorpeda 2.0.

Premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Piotr Gliński wezmą dziś udział (godz.11.00) w inauguracji Rady Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Przewidziano wystąpienie premiera. 11-osobowa Rada to organ opiniodawczo-doradczy Instytutu.
Advertisement

Historia

1848 – Karol Marks i Fryderyk Engels ogłosili w Londynie Manifest komunistyczny.

1936 – Uruchomiono kolej linową na Kasprowy Wierch

1947 – W Nowym Jorku zaprezentowano aparat do fotografii błyskawicznej Polaroid.

1990 - Na Dolnym Śląsku temperatura osiągnęła najwyższą wartość w lutym w historii pomiarów. We Wrocławiu i w Legnicy zanotowano +19,7 °C, w Jeleniej Górze +19,5 °C, w Zielonej Górze +19,0 °C.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Torchała, Bankier.pl

Polecane