To musisz wiedzieć dziś rano 22 II 2018

opublikowano: 22-02-2018, 07:36
aktualizacja: 22-02-2018, 07:39

Prezentujemy najważniejsze informacje dla inwestorów oraz przegląd wydarzeń dnia. Giełda, gospodarka, polityka i wiele więcej.

Ze spółek i o spółkach

JW. Construction. Poprawa wyników sprzedaży, inwestycje na nowych rynkach i rozwój działalności hotelarskiej — takie plany ma deweloper. Więcej…

Orbis. Hotelarska spółka z francuskiej grupy Accor poprawiła przychody i rentowność. Nie zamierza jednak szaleć z dywidendą. Więcej…

Movie Games. Spółka, której akcjonariuszem jest m.in. giełdowy Playway, planuje do końca roku wydać dziesięć gier. Więcej…

Dębica. Spółka opublikowała dobre wyniki za 2017 r., na co rynek zareagował nadzwyczajnym zainteresowaniem. Więcej…

Orange Polska. Telekom chwali się „bardzo dobrymi wynikami” na trudnym rynku. Inwestorów to nie przekonało — kurs spadł o ponad 5 proc. Więcej…

Asseco Poland. Ubiegłoroczne rotacje w zarządzie Asseco Poland nie wyczerpały potencjału zmian. Do zarządu spółki w roli wiceprezesa został powołany z dniem 1 marca Artur Wiza. Więcej…

Asseco Business Solutions. Kursy akcji Asseco Poland i jej spółki córki podążają w przeciwnych kierunkach. Wszystko dlatego, że prywatne firmy dają zarobić lepiej niż państwo Więcej…

Prognozy. Eksperci Domu Maklerskiego BOŚ uważają, że o ile symptomów korekty nie brakowało, to czynników sugerujących koniec rynku byka jest wciąż za mało. Więcej…

PGNiG. Akcjonariusze Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa wyrazili zgodę na dochodzenie roszczeń o naprawienie szkody przez byłych członków zarządu, m.in. byłych prezesów Jerzego Kurelli i Mariusza Zawiszy, wynika z uchwał podjętych na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu. Więcej…

Artificial Intelligence. Zarząd Artificial Intelligence złożył w sądzie rejonowym w Warszawie wniosek o ogłoszenie upadłości. Więcej…

Wczoraj na rynkach

USA – Zbyt optymistyczna reakcje na minutes

Polska – Szeroka przecena na GPW

Kalendarium

GPW

INTERFERI NWZA

LIVECHAT Publikacja skonsolidowanego raportu za III kwartał roku obrotowego 2017/2018.

SYGNITY Publikacja skonsolidowanego raportu za I kwartał roku obrotowego 2017/2018.

SFINKS NWZA

Polska

14:00 Polska: Podaż pieniądza M3 Okres: styczeń. Poprzednia wartość: 4,6% rdr. Prognoza: 4,8% rdr.

Świat

10:30 Wielka Brytania: Produkt Krajowy Brutto, rew. Okres: IV kwartał. Poprzednia wartość: 0,4% kdk oraz 1,7% rdr. Prognoza: 0,5% kdk oraz 1,5% rdr.

13:30 Strefa Euro: Protokół z posiedzenia ECB Okres: styczeń.

14:30 Stany Zjednoczone: Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych  Okres: tydzień. Poprzednia wartość: 230 tys.

16:00 Stany Zjednoczone: Indeks wskaźników wyprzedzających - Conference Board  Okres: styczeń. Poprzednia wartość: 0,6%. Prognoza: 0,5%.

W Polsce i na świecie

Dziś w Warszawie minister edukacji narodowej Anna Zalewska weźmie udział w lekcji bezpieczeństwa ruchu drogowego organizowanej przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego. W pierwszej części lekcji przewidziano wystąpienie minister Anny Zalewskiej oraz głównego inspektora Alvina Gajadhura. W lekcji udział weźmie również burmistrz dzielnicy Warszawa-Bemowo Michał Grodzki.

Dziś w Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się konferencja prasowa z okazji zakupu cennych numizmatów. Zbiory muzeum wzbogaciły się o unikatową złotówkę portretową Jana Kazimierza z 1664 r., zwaną tymfem od nazwiska jej twórcy Andrzeja Tymfa, dzierżawcy mennic koronnych.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma wydać postanowienie dotyczące sporu Polski z Komisją Europejską ws. przekroczeń norm jakości powietrza w Polsce. Sprawa sięga 2016 r., gdy Komisja Europejska pozwała Polskę za nieprzestrzeganie unijnych przepisów. Zbyt wysokie stężenie pyłów w powietrzu stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego - alarmowała wówczas Bruksela.

W Brukseli Komisja budżetowa Parlamentu Europejskiego będzie głosowała nad stanowiskiem dotyczącym przyszłego wieloletniego budżetu UE po 2020 r. Z projektu dokumentu wynika, że europosłowie będą wzywać do znacznego zwiększenia wydatków.

W Budapeszcie spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej i Austrii z udziałem podsekretarza stanu w MSZ Marka Magierowskiego.

Historia

230 lat temu w Gdańsku urodził się Arthur Schopenhauer, niemiecki filozof, autor dzieła "Świat jako wola i przedstawienie". Zmarł 21 września 1860 roku.

208 lat temu według metryki chrztu, sporządzonej w kościele w Brochowie, w Żelazowej Woli koło Sochaczewa urodził się Fryderyk Chopin - największy polski kompozytor i jeden z najwybitniejszych artystów wszech czasów, którego koncerty, nokturny, mazurki czy polonezy na trwałe weszły do kanonu światowej muzyki. Zdaniem Chopina i jego najbliższych dniem jego urodzin był 1 marca 1810 r. Zmarł 17 października 1849 roku.

161 lat temu w Hamburgu urodził się Heinrich Hertz, niemiecki fizyk, odkrywca fal elektromagnetycznych. Zmarł 1 stycznia 1894 roku.

118 lat temu w Łodzi władze carskie aresztowały za działalność w PPS Józefa Piłsudskiego; Piłsudski osadzony został w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej.

74 lata temu premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill występując w Izbie Gmin poparł sowieckie postulaty w sprawie polskiej granicy wschodniej.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu