JW Construction podnosi poprzeczkę

opublikowano: 21-02-2018, 22:00

Poprawa wyników sprzedaży, inwestycje na nowych rynkach i rozwój działalności hotelarskiej — takie plany ma deweloper

W 2017 r. spółka JW Construction sprzedała 1819 lokali, czyli o ponad 15 proc. więcej niż rok wcześniej.

NA WIĘKSZĄ SKALĘ: Józef Wojciechowski, przewodniczący rady nadzorczej JW Construction, zapewnia, że dywersyfikacja geograficzna jest bardzo ważna dla spółki, dlatego z inwestycjami wchodzi do kolejnych polskich miast.
Zobacz więcej

NA WIĘKSZĄ SKALĘ: Józef Wojciechowski, przewodniczący rady nadzorczej JW Construction, zapewnia, że dywersyfikacja geograficzna jest bardzo ważna dla spółki, dlatego z inwestycjami wchodzi do kolejnych polskich miast. Marek Wiśniewski

— W 2018 r. chcemy zwiększyć sprzedaż do 2 tys. Wyniki za styczeń świadczą o tym, że nasze założenia są prawidłowe, być może nawet przekroczymy spodziewaną sprzedaż — mówi Józef Wojciechowski, przewodniczący rady nadzorczej JW Construction Holding.

Nowe rynki

Obecnie spółka działa w Warszawie (Białołęka, Ursynów, Bliska Wola, Tarchomin), Ożarowie Mazowieckim, Szczecinie, Gdyni i Katowicach. W planach ma też inwestycje na nowych rynkach.

— Wchodzimy do Gdańska, jesteśmy na etapie pozyskiwania pozwoleń na budowę osiedli w dzielnicach Letnica i Wrzeszcz. Ostatnio kupiliśmy także grunty w Poznaniu, gdzie wybudujemy obiekt na kilkaset mieszkań. Kiedyś byliśmy już obecni na tamtejszym rynku, teraz chcemy na niego wrócić — dodaje Józef Wojciechowski. Deweloper będzie także rozwijał działalność hotelarską. Niedawno w Krakowie kupił duży obiekt po siedzibie PKO BP.Prawdopodobnie powstanie tu butikowy hotel z częścią apartamentową na sprzedaż.

— Pracujemy nad pozwoleniem na budowę. Poza tym w Warszawie przy ulicy Pileckiego budujemy hotel na 220 jednostek mieszkalnych, czekamy również na pozwolenie na budowę prawie 200-pokojowego hotelu w Gdyni. Działalność hotelową staramy się rozwijać systematycznie, ale nie stanowi ona naszego głównego biznesu — podkreśla Józef Wojciechowski. Deweloper skoncentruje siły na polskim rynku. Chce sprzedać m.in. kupioną 10 lat temu nieruchomość w Soczi. — Planowaliśmy tam dużą inwestycję, mieliśmy nawet zabezpieczone finansowanie. Rosyjski rynek nieruchomości jednak się „posypał” i do tej pory nie podniósł na tyle, byśmy chcieli na niego wchodzić. Do sprzedania mamy także nieruchomość w bułgarskich Złotych Piaskach — informuje Józef Wojciechowski.

 

Twarda zasada

Zapewnia, że spółka utrzyma tempo prac, mimo problemów, jakim muszą stawiać czoła deweloperzy. Chodzi przede wszystkim o długi proces administracyjny, zwyżkę cen ziemi, a także deficyt rąk do pracy i rosnące koszty materiałów w sektorze budowlanym.

— Minister inwestycji i rozwoju planuje budować 100 tys. mieszkań rocznie. To drugie tyle, ile dziś stawiają deweloperzy. I tu pojawia się pytanie: kim to zrobić? Rozumiem sytuację, w której do pułapu 100 tys. lokali dochodzi się stopniowo, zwiększając podaż o 10-20 proc. rocznie. Nie wierzę jednak w jednorazowy skok tego rzędu. Nawet jeśli uproszczone zostaną procedury administracyjne, a podaż gruntów będzie większa, nie zrekompensuje to braku rąk do pracy. Chodzi nie tylko o murarzy czy elektryków, ale też osoby, które produkują kable czy cegły. Będą musiały wykonać ich drugie tyle albo przywieźć z zagranicy — mówi Józef Wojciechowski. JW Construction stale kupuje grunty, jednak zgodnie przyjętą zasadą, nie wydajemy na niewięcej niż 10-15 proc. wartości gotowego produktu.

- Tego się trzymamy — mówi przewodniczący rady nadzorczej spółki.

 

OKIEM EKSPERTA

Zyskowne aktywo w portfelu

Paweł Gosz - partner w Michael/Ström DM

JW Construction bardzo skutecznie wykorzystało ostatnie trzy wzrostowe lata na rynku deweloperskim, znacząco obniżając zadłużenie i zwiększając sprzedaż. Utrzymując wysoką marżę brutto (25-30 proc.) na sprzedawanych projektach, spółka jednocześnie zredukowała koszty ogólnego zarządu. Na dobre wyniki sprzedaży miał wpływ bardzo duży warszawski projekt Bliska Wola na ponad 4 tys. jednostek mieszalnych i aparthotelowych, dla którego spółka relatywnie tanio nabyła grunt jeszcze w 2012 r. Począwszy od 2014 r., projekt generuje ponad 1/3 rocznej sprzedaży w spółce, dlatego dużym wyzwaniem na przyszłość będzie zastąpienie go w ofercie w sytuacji, gdy ceny gruntów w Warszawie mocno wzrosły, a ich dostępność zmalała.

 

OKIEM EKSPERTA

Większy potencjał

Mariusz Puchałka - analityk inwestycyjny BM ING Banku Śląskiego

Wyniki finansowe JW Construction za pierwsze trzy kwartały 2017 r. nie zachwyciły inwestorów. Skonsolidowany zysk netto wyniósł 3,06 mln zł wobec 35,21 mln zł rok wcześniej. Niższe były również pozycje zysku operacyjnego i przychodów. Jednak znacznie bardziej optymistyczne wnioski płyną z analizy przepływów pieniężnych. Z działalności operacyjnej spółka w III kw. 2017 r. uzyskała ponad 96 mln zł wobec 81,4 mln zł rok wcześniej. Bardzo dobrze prezentują się perspektywy wyników za IV kw. 2017 r. Jak zapewnia spółka, pod względem przekazań ostatnie trzy miesiące 2017 r. mają lepszy potencjał niż narastająco wcześniejsze trzy kwartały.

 

OKIEM EKSPERTA

Na razie poniżej średniej

Adam Anioł analityk rynku papierów wartościowych z BM Banku BGŻ BNP Paribas

JWConstruction przeszło w ostatnich latach istotną restrukturyzację, która w szczególności obniżyła zadłużenia. Pozytywnie oceniamy dywersyfikację geograficzną i skupienie się na podstawowej działalności w kraju. Dzięki zintensyfikowaniu sprzedaży w ostatnich kwartałach wyniki w latach 2018-19 powinny istotnie wzrosnąć, kiedy lokale będą przekazywane. JW Construction wyceniane jest jednak historycznie z dyskontem dla podstawowych wskaźników, co można tłumaczyć dość rozbudowanymi segmentami działalności i specyficznymi projektami, które nie zawsze przynosiły rentowność. Ponadto relatywnie wysoka dynamika sprzedaży w 2017 r. (wzrost o 15,5 proc. r/r) okazała się niższa od średniej rynkowej zbliżonej do 24 proc.

Warsztat "Ochrona interesu dewelopera w relacjach z interesariuszami". Sprawdź program wydarzenia >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu