To musisz wiedzieć dziś rano 25 I 2018

opublikowano: 25-01-2018, 07:53
aktualizacja: 25-01-2018, 07:54

Prezentujemy najważniejsze informacje dla inwestorów oraz przegląd wydarzeń dnia. Giełda, gospodarka, polityka i wiele więcej.

Wybory Mistrza GPW 2017

ARC

W pierwszym półfinale, który był powtórką ubiegłorocznego finału, CD Projekt wygrał z JSW (55 do 45). W drugim mierzą się PKO BP z Grupą Lotos. Głosuj!

Giełda

Kolejne spółki z rynku NewConnect zapowiadają inwestycje kryptowalutowe. Na razie zapowiedzi wystarczyły do wzrostu kursu. Więcej w „Pulsie Biznesu”

Słowo "blockchain" na giełdzie potrafi zdziałać cuda. I nie chodzi tutaj tylko o giełdy kryptowalutowe, ale i o spółki, które dzięki ogłoszeniu zainteresowania tą technologią gwałtownie zaczynają rosnąć. Gorączka ta powoli dociera do Polski, na warszawskiej giełdzie są już nawet pierwsze przykłady "blockchainowych" rajdów. Czy zatem można powiedzieć, że wejście w blockchain jest receptą na giełdowy sukces? Więcej na Bankier.pl

Ze spółek i o spółkach

PKN Orlen. W IV kwartale 2017 r. zysk netto PKN Orlen, przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej, spadł o 11 proc. do 1,59 mld zł. Analitycy oczekiwali wyniku na poziomie 1,72 mld zł. Więcej…

PKN Orlen. W PKN Orlen odbyła się w środę pierwsza tura negocjacji zarządu i związków zawodowych na temat tegorocznych podwyżek płac. W swych stanowiskach obie strony przedstawiły m.in. obligatoryjny wzrost wynagrodzeń. Rozmowy będą kontynuowane w lutym. Więcej…

Movie Games (IPO). Wycena Movie Games w ciągu roku wzrosła z niecałych 2 mln zł do… 100 mln zł. Trwają przygotowania do wejścia na giełdę. Więcej…

Echo Investment. Deweloper zakończył 2017 r. dużymi transakcjami na rynku biurowym. Kolejne miesiące zapowiadają się podobnie. Więcej…

Brand24. Właściciel oprogramowania do monitoringu treści w internecie pojawi się na małej giełdzie we wtorek 30 stycznia. Więcej…

Play. Urząd Komunikacji Elektronicznej zgodził się na to, by Play wprowadził dodatkowe opłaty roamingowe na terenie Unii Europejskiej. Operator wskazuje, że przez wprowadzone w czerwcu ubiegłego roku unijne regulacje gwarantujące darmowy roaming, odnotowuje zbyt wysokie straty. Więcej…

Gekoplast. W wyniku wezwania do sprzedaży akcji Gekoplastu zawarto transakcje, których przedmiotem było 6.008.801 akcji spółki. Więcej…

Prognozy.

Tomasz Hońdo, analityk Quercus TFI, po poprawieniu rekordu intraday przez WIG przygotował listę szans i zagrożeń na trwałe pokonanie szczytu przez flagowy indeks warszawskiej giełdy. Więcej…

Wczoraj na rynkach

USA – Przewaga spadków

USA – Dolarowa katastrofa i kłopoty amerykańskich obligacji

Polska – Czerwień na GPW. Spadki energetyki

Kalendarium

GPW

ARTNEWMED Publikacja raportu za 2017 rok.

TOWERINV Wprowadzenie do obrotu na GPW 500.000 akcji zwykłych na okaziciela serii C.

KETY Wprowadzenie do obrotu na GPW 31.720 akcji zwykłych na okaziciela serii G.

ADIUVO NWZA ws. podwyższenia kapitału zakładowego z wyłączeniem prawa poboru oraz zmiany statutu.

ORZBIALY NWZA ws. powołania nowego członka RN X kadencji, zmiany uchwały nr 22 ZWZ z 23 maja 2017r. oraz zmiany statutu.

PKNORLEN Publikacja skonsolidowanego raportu za IV kwartał 2017 roku.

CCENERGY NWZA ws. odwołania członków RN, powołania członków RN, scalenia (połączenia) akcji oraz zmian w statucie.

SILVANO Pierwszy dzień notowań bez dywidendy 0,30 euro na akcję.

Świat

08:00 Niemcy: Indeks instytutu Ifo Okres: styczeń. Poprzednia wartość: 117,2 pkt.

13:45 Strefa Euro: Decyzja ws. stóp procentowych ...

14:30 Stany Zjednoczone: Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych Okres: tydzień. Poprzednia wartość: 220 tys.

14:30 Stany Zjednoczone: Saldo obrotów towarowych Okres: grudzień.Poprzednia wartość: -69,7 mld USD.

16:00 Stany Zjednoczone: Indeks wskaźników wyprzedzających - Conference Bard Okres: grudzień. Poprzednia wartość: 0,4%. Prognoza: 0,5%.

16:00 Stany Zjednoczone: Sprzedaż nowych domów Okres: grudzień. Poprzednia wartość: 733 tys. Prognoza: 704 tys.

Więcej w kalendarium Bankier.pl

W Polsce i na świecie

Dziś, w pierwszym dniu posiedzenia Sejmu, posłowie wysłuchają informacji MSWiA nt. propagowania totalitaryzmu. Wniosek o rozszerzenia porządku obrad Sejmu o informację szefa MSWiA na temat ugrupowań, co do których może zachodzić podejrzenie propagowania totalitaryzmu, m.in. na temat stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność" złożył w imieniu klubu PiS jego szef Ryszard Terlecki.

Dziś zbierze się sejmowa komisja śledcza, która przesłucha funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego pracującego przy sprawie Amber Gold. Pierwsza część przesłuchania, która rozpocznie się po godz. 10 będzie jawna. Natomiast po godz. 13.30 odbędzie się druga część przesłuchania, już w trybie niejawnym.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Trzeci dzień 48. Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos (do 26 stycznia).

W Brukseli odbędzie się pierwszy Europejski Szczyt Edukacyjny. Uczestnicy będą dyskutować m.in. na temat założeń przyszłego Europejskiego Obszaru Edukacyjnego.

Historia

187 lat temu podczas powstania listopadowego Sejm uchwalił detronizację cara Mikołaja I jako króla Polski.

105 lat temu w Warszawie urodził się Witold Lutosławski, jeden z najwybitniejszych kompozytorów XX wieku, dyrygent; międzynarodową sławę przyniosły mu takie dzieła jak „Muzyka żałobna”, „Gry weneckie”, „Kwartet smyczkowy”, „Preludia i fuga”. Zmarł 7 lutego 1994 roku.

75 lat temu w KL Auschwitz Niemcy rozstrzelali 52 polskich więźniów podejrzanych o prowadzenie działalności konspiracyjnej w obozie; wśród rozstrzelanych był płk Jan Karcz, dowódca Mazowieckiej Brygady Kawalerii w kampanii polskiej 1939 r., jeden z przywódców tajnej organizacji obozowej.

70 lat temu w Świdnicy urodził się Wojciech Mann, dziennikarz muzyczny, prezenter radiowy, autor tekstów piosenek i programów satyrycznych.

69 lat temu w Moskwie opublikowano komunikat o utworzeniu Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej; w skład RWPG weszły: Bułgaria, Czechosłowacja, Polska, Rumunia, Węgry i Związek Radziecki.

47 lat temu kilkugodzinne spotkanie ze stoczniowcami z Gdańska I sekretarz KC PZPR Edward Gierek zakończył słynnym pytaniem: "Pomożecie?".

36 lat temu Sejm uchwalił ustawę "o szczególnej regulacji prawnej w okresie stanu wojennego" i zatwierdził dekret o stanie wojennym.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane