Czytasz dzięki

To musisz wiedzieć dziś rano 29 VI 2020

opublikowano: 29-06-2020, 07:33
aktualizacja: 29-06-2020, 07:36

10 rzeczy, które warto wiedzieć przed rozpoczęciem handlu na rynkach.

1. Państwowa Komisja Wyborcza podała dane z 87,16 proc. obwodów głosowania. Andrzej Duda ma w nich 45,24 proc. głosów (7 mln 246 tys. 743), a Rafał Trzaskowski 28,92 proc. (4 mln 632 tys. 734 głosów). Trzeci jest Szymon Hołownia z 13,69 proc. głosów (2 mln 192 tys. 185). Więcej…

2. Światowe media branżowe z entuzjazmem opisują pierwsze wrażenia z gry „Cyberpunk”. Lokalne też, ale zwracają uwagę na błędy. Więcej…

3. Dynamiczne zwyżki kursów technologicznych spółek sprawiły, że kapitalizacja kilku z nich zbliżyła się do granicy 1 mld zł. Więcej…

4. Co kupowali i sprzedawali w ostatnim tygodniu na GPW duzi inwestorzy?

5. Ceny akcji się zagalopowały, uważają analitycy DM BOŚ, którzy fundamentalną wartość WIG szacują na 49,7 tys. pkt. Więcej…

6. Trzeba zmniejszyć dysproporcje między zarobkami zarządów i rad nadzorczych — uważa aktywny drobny inwestor. Więcej…

7. January Ciszewski ujawnił się w akcjonariacie spółki Varsav VR. Jego udział wzrósł z 4,43 do 5,38 proc. Więcej…

8. Zarząd Rainbow Tours zdecydował się na dokonanie odpisów w wysokości 9,3 mln zł oraz wprowadzeniu innych korekt, obciążających wynik finansowy za 2019 r. w wysokości 3,88 mln zł. Więcej…

9. Play rozważa sprzedażą swojego portfela lokalizacji mobilnych, twierdzą źródła agencji Bloomberg. Więcej…

10. Najaktywniejsza obecnie grupa inwestorów na rynku pierwotnym nie zawiodła oczekiwań emitentów – zapisy na obligacje PCC Exol zredukowano o 61 proc., a na Arche o 33 proc. Czekamy na wyniki Ghelamco. Więcej…'

Historia

134 lata temu w Luksemburgu urodził się Robert Schuman - francuski polityk, premier Francji, uważany za jednego z założycieli Unii Europejskiej. Wspólnie z francuskim ekonomistą Jeanem Monnetem i kanclerzem Niemiec Konradem Adenauerem doprowadził do porozumienia między Francją a Niemcami w sprawie wspólnego zarządzania przemysłami stalowym i węglowym, dając początek Europejskiej Wspólnocie Węgla i Stali. Zmarł 4 września 1963 r.

90 lat temu w Borzęcinie urodził się Sławomir Mrożek, dramatopisarz, prozaik, satyryk, eseista, rysownik; autor m.in. dramatów "Policja", "Indyk", "Tango", "Emigranci", "Portret", "Pieszo", "Miłość na Krymie", zbiorów opowiadań "Półpancerze praktyczne", "Słoń", "Wesele w Atomicach", a także autobiograficznej książki "Baltazar". Zmarł 15 sierpnia 2013 r.

80 lat temu w lasku "Brzask" niedaleko Skarżyska-Kamiennej Niemcy rozstrzelali ok. 760 Polaków z okolicznych miejscowości.

79 lat temu w Nowym Jorku zmarł Ignacy Paderewski, pianista, kompozytor, działacz społeczny, mąż stanu; jako premier i minister spraw zagranicznych podpisał w imieniu Polski Traktat Wersalski.

69 lat temu w Warszawie rozpoczął obrady I Kongres Nauki Polskiej, który podjął decyzję o utworzeniu Polskiej Akademii Nauk.

29 lat temu w warszawskiej FSO zakończono produkcję Fiata 125p.

27 lat temu w Warszawie odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum Katyńskiego; jego pierwszą siedzibą był Fort Czerniaków; obecnie znajduje się ono w Cytadeli.

17 lat temu w Old Saybrook zmarła Katharine Hepburn, jedna z najsłynniejszych amerykańskich aktorek lat 40 i 50, laureatka czterech Oskarów. Znana z ról w takich filmach jak "Małe kobietki", "Filadelfijska opowieść", "Lew w zimie", "Afrykańska królowa".

Dwa lata temu w Warszawie zmarła Irena Szewińska, najwybitniejsza lekkoatletka w dziejach polskiego sportu, zdobywczyni siedmiu medali olimpijskich, rekordzistka Polski, Europy i świata w biegach na 100, 200, 400 metrów, w skoku w dal i sztafetach, wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, członkini Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane