To musisz wiedzieć przed sesją na GPW 21 VII

KZ, Michał Żuławiński, Bankier.pl
21-07-2015, 07:49

Najważniejsze informacje dla inwesorów.

Wiadomości ze spółek

Global Citi Holdings – Nationale-Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny i Nationale-Nederlanden Dobrowolny Fundusz Emerytalny zwiększyły zaangażowanie w Global Citi Holdings do 10,02 proc.  

Vistula - spółka liczy na udane drugie półrocze i osiągnięcie zapisanego na ten rok w programie motywacyjnym celu minimum 24 mln zł zysku netto - poinformował prezes Grzegorz Pilch. Więcej w wywiadzie z prezesem Vistuli…

 Unibep - spółka zawarła ze Spółdzielnią Mleczarską Mlekovita umowę na budowę dla tej firmy fabryki proszków mlecznych. Wartość netto umowy to 97,3 mln zł. 

Livechat Software - akcjonariusze spółki zdecydowali o wypłacie dywidendy z zysku za rok obrotowy 2014/15 w wysokości 0,71 zł na akcję. 

Energa – spółka nie prowadzi prac związanych ze sprzedażą projektu budowy nowego bloku węglowego w Ostrołęce, a prace związane z poszukiwaniem inwestora trwają od czasu zamrożenia tej inwestycji. 

Ciech - Spółka Jana Kulczyka ma coraz lepsze perspektywy i zrównuje się z Synthosem. Tej, za którą stoi Michał Sołowow, trudno będzie wyciągnąć asa z rękawa. Więcej na pb.pl…

Comperia - Szykuje się zmiana warty w akcjonariacie porównywarki. Wizja rozwoju spółki kusi m.in. znanych medialnych graczy zza Odry. Więcej na pb.pl…

Admiral Boats – zarząd spółki poinformował, że w związku z niewielkim prawdopodobieństwem spełnienia jednego z warunków dopuszczenia do obrotu giełdowego na rynku regulowanym, podjął decyzję o zaprzestaniu aktualizacji Prospektu emisyjnego zatwierdzonego przez KNF. Celem spółki nadal pozostaje zmiana rynku notowań. 

Kalendarium spółek

Comp - dzień wypłaty 1,06 zł dywidendy na akcję;

K2 Internet - dzień wypłaty dywidendy (1 zł na akcję);

Global Citi Holdings - walne zgromadzenie spółki;

Megaron - dzień wypłaty dywidendy (0,58 zł na akcję);

Miraculum - NWZ spółki;

Electroceramics - wprowadzenie do obrotu akcji serii G i I;

Kalendarium makroekonomiczne

10:00  Polska: Stopa bezrobocia 

Okres: czerwiec. Poprzednia wartość: 10,8%. Prognoza: 10,4%.

Na rynkach

Polska: Mocne przeceny banków. WIG w dół

USA: Wzrostowa sesja na Wall Street

 

Inne: Surowce najtańsze od 2002 r.

Polska i świat

Dziś o 11.00 zbiera się rząd. Ministrowie mają między innymi potwierdzić, że Polska przyjmie 2000 imigrantów, głównie z Syrii i Erytrei. Wczoraj na temat uchodźców rozmawiali ministrowie spraw wewnętrznych krajów UE. Nie udało się ostatecznie uzgodnić programu przyjmowania imigrantów. Polska podtrzymała swoją ofertę przyjęcia łącznie 2000 osób, choć zmieniła nieco proporcje - 900 osób zostanie przyjętych w ramach przesiedleń spoza Unii, a 1100 osób z Włoch i Grecji. To mniej, niż oczekiwała od nas KE (3500).

Rząd ma się też zająć projektem nowelizacji ustawy o podatku PIT i CIT. Zakłada on utrudnienie powiązanym ze sobą firmom wyprowadzanie zysku za granicę. W porządku obrad jest też projekt zmian w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Celem nowelizacji jest uproszczenie procedury wykreślania i dokonywania sprostowań wpisów w CEIDG. Ponadto ministrowie mają przyjąć uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego "Budowa Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Na czterodniowe posiedzenie zbiera się dziś (9.00) Sejm. Na wtorek zaplanowano pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zdrowiu publicznym. Jej celem ma być promowanie zdrowia i profilaktyka chorób oraz prowadzenie edukacji zdrowotnej. Podstawą działań określonych w projektowanej ustawie ma być przyjęty przez rząd, w formie rozporządzenia, dokument strategiczny dla zdrowia publicznego, czyli Narodowy Program Zdrowia. Pierwszy Program ma objąć lata 2016-2020.

Ewentualne członkostwo Czarnogóry w NATO to główny temat rozmów polskiego ministra spraw zagranicznych w tym kraju. Po południu Grzegorz Schetyna leci z 3-dniową wizytą do Czarnogóry. Wraz z nim Bałkany odwiedzą także szefowie dyplomacji czterech innych krajów: Rumunii, Chorwacji, Węgier i Kanady. 

Historia

1954 - W Nowej Hucie rozpoczął produkcję pierwszy wielki piec, priorytetowa inwestycja planu sześcioletniego. 

1969 - Neil Armstrong, dowódca wyprawy Apollo 11, stanął jako pierwszy człowiek na powierzchni Księżyca.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ, Michał Żuławiński, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / To musisz wiedzieć przed sesją na GPW 21 VII