To nasza globalna wioska

opublikowano: 09-11-2017, 22:00

Klimat W Bonn trwa 23. szczyt klimatyczny ONZ. Delegaci ustalają konkrety Porozumienia Paryskiego

Pięć najcieplejszych lat nastąpiło w tej dekadzie. Aż dziewięć z dziesięciu miało miejsce w XXI w. Nieważne, czy miesiąc jest o ułamek stopnia cieplejszy lub zimniejszy, i tak ogólna tendencja wskazuje na postępujące globalne ocieplenie, która trwa od początku lat 70. XX w.

Takie wyniki ujawniają amerykańskie agencje rządowe NASA (National Aeronautics and Space Administration — Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej) i NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration — Amerykańska Agencja ds. Oceanów i Atmosfery zajmująca się prognozą pogody i ostrzeżeniami przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi) oraz Japońska Agencja Meteorologiczną ( JMA), a także Światowa Organizacja Meteorologiczna. Od stycznia do września tego roku odnotowano rekordowe temperatury w północno-zachodniej Afryce, wschodniej Azji, środkowej i zachodniej części Pacyfiku, zachodniej i południowej Europie oraz na wschodzie Ameryki Południowej.

Cieplejsze lądy i oceany

Globalne ocieplenie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia ekstremalnych upałów, susz i powodzi.

— Wzrasta temperatura na ziemi i w morzach, podobnie jak poziom wód, podczas gdy pokrywa lodowa, jak również wielkość lodowców i pokrywy śnieżnej, zmniejszają się. W 2016 r. globalna temperatura była o 1,5 stopnia Celsjusza wyższa niż w połowie XVIII wieku, czyli przed początkiem rewolucji przemysłowej — podkreślał Juan Garces de Marcilla z unijnej agendy Copernicus Climate Change Service, podczas prezentacji analizy.

Klimatolodzy ostrzegają, że pokrywa lodowa w Arktyce i na Antarktydzie nadal jest niewielka. Średnia w czerwcu 2017 r. na Oceanie Arktycznym była o 7,5 proc. mniejsza niż średnia z lat 1981-2010. Podobnie jest na Antarktydzie, gdzie pokrywa lodowa była mniejsza o 6,3 proc. od średniej. To wszystko oznacza, że ekstremalne zjawiska pogodowe będą się zdarzały coraz częściej. Również Polskę dotknęły nawałnice i trąby powietrzne. Ucierpieli ludzie, domy, lasy i infrastruktura energetyczna i transportowa.

Wdrożyć Paryż

Od 6 do 17 listopada odbywa się w Bonn 23. szczyt klimatyczny Organizacji Narodów Zjednoczonych (COP 23) z udziałem 25 tys. delegatów ze 197 państw i terytoriów (ONZ oficjalnie liczy 193 członków). Gospodarzem formalnie jest Fidżi. Wyspa ta — jako szczególnie zagrożona skutkami globalnego ocieplenia — stała się symbolem. W 2014 r. rząd tego kraju musiał wydać prawie milion dolarów na przeniesienie wioski Vunidogoloa 3,5 km w głąb wyspy. Podobny los czeka prawdopodobnie również wioskę Narikoso. Wyspiarskie państewka najbardziej odczuwają ocieplenie klimatu — niektórym grozi zniknięcie pod powierzchnią oceanu. Zagrożone są Malediwy, najniżej położone państwo świata (leży na Oceanie Indyjskim). Może zatonąć już w roku 2085. Podobnie jak Seszele, Sfederowane Stany Mikronezji i słynące z bajecznej urody Palau. Są to państwa, które, podobnie jak Wyspy Salomona, za globalne ocieplenie odpowiadają w minimalnym stopniu. Może się tak stać nawet przy pełnym wdrożeniu postanowień paryskiej konferencji sprzed dwóch lat. Zdecydowano tam o konieczności ograniczenia wzrostu temperatury poniżej 2 stopni Celsjusza wobec epoki przedindustrialnej. Nie dziwią zatem słowa, które padły podczas otwarcia szczytu.

— Na całym świecie cierpią ludzie, zdumieni siłami przyrody. Naszą rolą jako liderów szczytu klimatycznego jest odpowiedź na ich błaganie, które wiąże się z tym cierpieniem — powiedział Frank Bainimarama, premier Fidżi. Delegaci będą ustalali konkrety Porozumienia Paryskiego. — Wytycza ono kierunek działań o wymiarze globalnym, zmierzających do przejścia na gospodarkę niskoemisyjną. Coraz częstsze i intensywniejsze ekstremalne zjawiska pogodowe, których jesteśmy świadkami na całym świecie, dobitnie przypominają nam, że stoimy przed palącymi wyzwaniami. Nadszedł czas, by przełożyć ambicje na działania i przyspieszyć wdrażanie umowy. COP 23 będzie najważniejszym momentem, by zagwarantować, że jesteśmy na właściwej drodze do dotrzymania naszego pierwszego terminu — realizacji programu prac z konferencji w Paryżu do 2018 r.— akcentuje Miguel Arias Cañete, komisarz do spraw polityki klimatycznej i energetycznej.

Pogodzić interesy

Nie będzie to łatwe. Mimo deklaracji liczą się też partykularne interesy poszczególnych państw i branż. Z jednej strony, sięga się po encyklikę „Laudatio Si” papieża Franciszka i słyszymy o dobru ludzi, z drugiej natomiast — mowa o groźbach likwidacji miejsc pracy, o przenoszeniu problemu emisji do innych krajów. Stąd m.in. problem z utworzeniem koalicji rządowej w Niemczech. Okazało się, że polityka klimatyczna wpłynęła na wynik wyborów — największe poparcie dla partii AfD odnotowano w regionach odkrywkowych. Również w Polsce broni się węgla. Słyszymy o konieczności uruchomienia odkrywki w Złoczewie, bo inaczej w Elektrowni Bełchatów około 2040 r. zabraknie paliwa. Minister środowiska prof. Jan Szyszko mówił w Bonn o neutralności klimatycznej i zmniejszaniu emisji CO 2 w ramach projektu Leśnych Gospodarstw Węglowych. Za tydzień dowiemy się, co delegaci postanowią. Ich decyzje lub ich brak wpłyną na nasze życie i otoczenie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane