To nie OFE ciążą na indeksie

PROGNOZY

Początek majstrowania przez rząd przy systemie emerytalnym zbiegł się w czasie z wejściem WIG20 w trend boczny, z którego nie może wyrwać się do dziś, ale to inny czynnik — ogólna słabość rynków wschodzących — odpowiada za marazm w notowaniach blue chipów, uważa Roman Przasnyski, analityk Open Finance. — W ostatnich tygodniach nie widać, by WIG20 zachowywał się słabiej niż ogół rynków wschodzących. Warto jednak obserwować relację obu wskaźników, która może zasygnalizować ewentualny kryzys, związany z zakończeniem składania deklaracji udziału Polaków w OFE — komentuje analityk Open Finance.

Do 13 czerwca deklarację o chęci dalszego przekazywania składki emerytalnej także do OFE złożyło 245 tys. osób. Przez ostatnie 2 tygodnie chętnych zdecydowanie przybyło (na koniec maja zadeklarowanych było 150 tys.), ale to wciąż zaledwie 1,7 proc. tych, którzy są do tego uprawnieni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / To nie OFE ciążą na indeksie