To tylko krótka zadyszka?

Rafał Sadoch, biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 11-01-2021, 10:47

Początek nowego tygodnia przynosi ochłodzenie nastrojów na rynkach finansowych, co motywowane jest wzrostem ilości nowych przypadków Covid-19 w Chinach i przywracaniem restrykcji. Uwzględniając jednak historię rozprzestrzeniania się wirusa, wydaje się to być pretekstem do częściowej realizacji zysków.

W czwartek mamy poznać założenia pakietu fiskalnego nowej administracji Bidena, co powinno utrzymywać uczestników rynku w dobrych nastrojach i sprzyjać popytowi na ryzyko. Propozycja ma dotyczyć m.in. podwyższenia kwoty dodatków dla Amerykanów do 2000 USD oraz całego pakietu inwestycji infrastrukturalnych. Wzrost obaw o popyt z Chin negatywnie oddziałuje na notowania ropy, które cofają się poniżej 52 USD za baryłkę. Złoto natomiast po silnej przecenie z ostatnich godzin wraca w okolice 1850 USD za uncję. Zmienność na rynku żółtego metalu powiązana jest z notowaniami amerykańskiej waluty. Zakładając, że Fed nie zmieni nic w swoim podejściu do polityki monetarnej po wprowadzeniu pakietu fiskalnego, pozytywne środowisko dla notowań złota powinno być utrzymane.

Na rynku głównym tematem ostatnich dni jest odbicie dolara, które na początku tygodnia jest kontynuowane i sprowadza notowania głównej pary walutowej poniżej 1.22. Dla części uczestników rynku amerykańska waluta po przecenie z ubiegłego roku może wydawać się wysoce niedowartościowana, stąd długo wyczekiwana korekta na tym rynku. Sytuacja dolara w 2021 roku powinna jednak uzależniona być postawą Fed. Kluczowe jest to, jak dolar reagować będzie na przybliżającą się perspektywę impulsu fiskalnego. W ostatnich tygodniach tracił bowiem przy twardej deklaracji Fed o utrzymywaniu stóp procentowych na zerowym poziomie jeszcze przez długi czas, co rodzi ryzyko wyższej inflacji. W przeszłości bywało jednak tak, że perspektywa luźniejszej polityki fiskalnej umacniała dolara przez wzrost oczekiwań na odpowiedź ze strony władz monetarnych. Zakładając, że Fed nic nie zmieni w swoim podejściu, trudno jeszcze kreślić pozytywne scenariusze dla amerykańskiej waluty.

Kalendarium makroekonomiczne w tym tygodniu nie należy do najciekawszych, a uwaga rynkowa skupiać się będzie na zmianie przejmowaniu władzy w USA przez administrację Bidena. Plany dalszej ekspansji są oczywiste, bowiem po ubiegłotygodniowych wyborach w Georgii Kongres nie będzie już tu hamulcowym i powinno sprzyjać to popytowi na ryzyko. Elementem niepewności jest natomiast stanowisko wobec Chin i perspektywa poprawy stosunków pomiędzy dwoma największymi gospodarkami.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane