Toolani daje zagraniczne rozmowy

Rafał Fabisiak
opublikowano: 25-11-2009, 00:00

Nowy gracz oferuje tanie połączenia z zagranicą z komórek. Dla młodej firmy Polska to kolejny strategiczny rynek.

Nowy gracz oferuje tanie połączenia z zagranicą z komórek. Dla młodej firmy Polska to kolejny strategiczny rynek.

Pierwszy serwis Toolani powstał w 2007 r. w Austrii, kolejny rok później w Niemczech. Od 2009 r. spółka działa w Hiszpanii, Francji i we Włoszech. Z jej badań wynika, że ponad 28 proc. Polaków porozumiewa się przy pomo- cy komputera co najmniej raz w tygodniu, a 15 proc. użytkowników zwiększa liczbę rozmów międzynarodowych. Toolani specjalizuje się w połączeniach międzynarodowych przez komórkę i chce być alternatywą dla Skype czy Gadu-Gadu. Twierdzi, że jej technologia pozwala dzwonić za granicę taniej i bez straty jakości połączenia.

— Z naszych badań wynika, że około 50 proc. użytkowników Skype’a wolałoby wykonywać międzynarodowe połączenia z telefonów komórkowych. Dlatego kierujemy ofertę do bardzo szerokiej grupy odbiorców — mówi Michael Schoepfer, prezes i założyciel Toolani.

Firma ma około 240 tys. aktywnych użytkowników. Prezes chce w pierwszej fazie w Polsce pozyskać ich 100 tys.

Toolani łączy serwis internetowy z międzynarodową telefonią mobilną. Korzysta z technologii VoIP 2.0 i THOT (Toolani Hybryd Optimization Technology). Rozmowy monitorują specjalne weryfikatory. Firma zapewnia, że kiedy parametry połączenia spadają poniżej ustalonego poziomu, system automatycznie odnajduje i wybiera łącze lepszej jakości. Toolani współpracuje ze wszystkimi systemami telefonii komórkowej (także pre-paid) i liniami naziemnymi.

Aby korzystać z usług Toolani, wystarczy telefon komórkowy bez dodatkowego oprogramowania. Użytkownik musi zarejestrować konto w serwisie i podać numery telefonów, pod które chce dzwonić. Dla każdego serwis generuje lokalny numer, przez który można się łączyć.

— Współpracujemy ze wszystkimi polskim operatorami na poziomie technologicznym, ale nie mamy umów o partnerstwie — wyjaśnia Michael Schoepfer.

W oprogramowanie i sprzęt systemu THOT Toolani zainwestuje do końca roku 3,5 mln euro.

— Bardzo dobrze, że takie firmy się pojawiają na naszym rynku. Ale to nie jest rewolucja. Będzie im trudno osiągnąć silną pozycję, bo wciąż jest wielu mocniejszych graczy. Nie można też wykluczyć, że pojawią się inni o podobnym profilu lub obecni zaproponują bardziej konkurencyjne ceny — komentuje Piotr Rutkowski, ekspert ds. telekomunikacji z Instytutu Mikromakro.

Przykładowo: koszt połączenia z USA to 0,076 zł na stacjonarne i komórkowe, a do Wielkiej Brytanii 0,116 zł na stacjonarne i 0,916 zł na komórkowe. Do tego trzeba doliczyć koszt połączenia lokalnego. Firma zastrzega, ze taryfy mogą się zmienić.

Rafał Fabisiak

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Fabisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Technologie / Toolani daje zagraniczne rozmowy