Top 10 wynalazków dla domu

DI
02-10-2012, 13:02

Korzystamy z nich na co dzień i często nie potrafimy sobie wyobrazić świata bez nich. Mowa o wynalazkach, które podnoszą komfort naszego życia w domu.

Bez kuchenki - gazowej czy elektrycznej - trudno sobie dziś wyobrazić funkcjonowanie jakiegokolwiek gospodarstwa domowego.
Zobacz więcej

Bez kuchenki - gazowej czy elektrycznej - trudno sobie dziś wyobrazić funkcjonowanie jakiegokolwiek gospodarstwa domowego.

Portal domy.pl przygotował subiektywne zestawienie 10 najważniejszych wynalazków, bez których trudno by było wyobrazić sobie nowoczesne mieszkanie.

10. Żaluzje (James King, 1812 r.)
Żaluzje na tle pozostałych wynalazków w zestawieniu to raczej innowacja mało skomplikowana. Jednak – w dobie komputerów i telewizorów – niezwykle przydatna. Nikt chyba nie lubi, gdy promienie słoneczne odbijają się od ekranów urządzeń, kiedy pracujemy lub wypoczywamy, np. oglądając ulubiony film. Żaluzje umożliwiają szybkie, wymagające jedynie prostego ruchu ręką , zablokowanie dostępu niechcianego światła. Chronią też – może przede wszystkim – naszą prywatność; stanowią skuteczną zaporę dla wścibskich oczu.

9. Klimatyzator (Willis Carrier, 1902 r.)

Klimatyzator wciąż traktujemy jako wynalazek dość ekstrawagancki, wykorzystywany przede wszystkim w biurach, sklepach i samochodach. Jednak spadające ceny tego urządzenia sprawiają, że coraz częściej gości on w prywatnych mieszkaniach i domach. Mało który z użytkowników zdaje sobie sprawę, że historia klimatyzatora ma już ponad 100 lat – sięga początków XX w. Początkowo służył do regulowania temperatury w drukarni.  W domach i samochodach zagościł nieco później ale i tak stało się to jeszcze przed drugą wojną światową.

8. Czajnik elektryczny (Charles Carpenter, 1891 r.)
Owszem – wodę zagotować można też w zwyczajnym czajniku czy choćby w garnku. Jednak to właśnie czajnik elektryczny jest obecnie najpopularniejszym urządzeniem służącym nam do zagotowania wody na kawę, herbatę czy do przyrządzenia chińskiej zupki. Czajnik elektryczny został wynaleziony już w 1891 r. – ma więc już ponad 120 lat.

7. Telewizor (John Logie Baird, 1925 r.)

Malkontenci stwierdzą, że telewizja kłamie i jest medium służącym przede wszystkim ogłupianiu ludzi. Cóż – trudno z tą tezą dyskutować. Jeśli uświadomimy sobie w jaki sposób wynalazek ten był wykorzystywany na początku XX w., to można w tych stwierdzeniach doszukać się ziarenka prawdy. Możliwości tego urządzenia bardzo dobrze wyczuli specjaliści od propagandy – telewizja, na początku swojej „kariery”, w zespół w radiem, odegrała znaczącą rolę w szerzeniu treści faszystowskich, a pierwsza transmisja telewizyjna została nadana właśnie z Berlina w 1935 r. W Polsce regularną emisję programów, naturalnie o nieco innym zabarwieniu politycznym, rozpoczęto dopiero w 1959 r. Chociaż telewizor to wynalazek niezwykle istotny dla całej kultury XX i XXI w., to jednak w domu można się jednak bez niego obyć. Dlatego w rankingu domy.pl telewizor umieściliśmy dopiero na 7. pozycji.

6. Pierwsza (bezpieczna) winda (Elisha Otis, 1857 r.)

Mieszkanie na 10. piętrze w bloku z niedziałającą windą to koszmar nie tylko dla osób w podeszłym wieku ale też dla rodziców małego, wożonego w wózku dziecka i każdego, komu przyjdzie nieść do domu coś cięższego. Nie dziwi wcale fakt, że w budynkach bez windy mieszkania na wyższych kondygnacjach są zwykle tańsze od tych położonych na niższych piętrach. Jednak rosnące z biegiem lat ceny miejskich gruntów sprawiły, że budownictwo mieszkaniowe zaczęło piąć się wysoko w górę. By dać ulgę osobom mieszkającym na wyższych piętrach konieczne stało się instalowanie urządzenia znanego już od czasów starożytnych – windy. Jednak te w pełni bezpieczne i przeznaczone do przewożenia najpierw towarów, a potem ludzi, zostały wynalezione w połowie XIX w. przez Amerykanina – Jamesa Otisa. Ten wynalazek stał się motorem napędowym dla budowy drapaczy chmur.

5. Kuchenka gazowa (James Sharp, 1826 r.)

Bez kuchenki, elektrycznej czy gazowej, nie przygotujemy dziś ani wigilijnej kolacji, ani szybkiej jajecznicy w kawalerskim mieszkaniu. Chociaż trudno w to uwierzyć, urządzenie to ma już prawie 200 lat – kuchenkę gazową wynalazł 1826 r. James Sharp, pracownik gazowni z Northampton. Początkowo Sharp nie myślał o swoim wynalazku w kategoriach komercyjnych – skonstruował go po prostu dla siebie. Dopiero w 1834 r. zaczął sprzedawać kuchenki gazowe na szeroką skalę. Jego pierwszymi klientami byli właściciele hoteli, którzy wyposażali w kuchenki gazowe hotelowe kuchnie.

4. Pralka (James King, 1851 r.)

Prało się od zarania dziejów – najpierw w stawach, rzekach, strumieniach, a nawet w kałużach. Potem przyszły balie, miednice, aż wreszcie poruszane siłą ludzkich mięśni kotły. Jednak prawdziwy przełom nastał wraz z wynalezieniem maszyny parowej. Pierwszą pralkę mechaniczną z bębnem, jeszcze napędzaną parą, opatentował w 1851 r. James King. Kariera tego urządzenia rozwijała się bardzo szybko. Trafiało do hoteli, koszar wojskowych, pralni publicznych, a wraz z zastępowaniem pary elektrycznością – do zwykłych domów.
W Polsce, w której publiczne pralnie są wciąż rzadkością, pralki stanowią jeden z najważniejszych elementów wyposażenia domów. Posiadanie nowoczesnego urządzenia tego typu stało się jednym z dowodów zerwania z PRL-owską przeszłością symbolizowaną przez poczciwa Franię.

3. Lodówka (Carl von Linde, 1897 r.)

Tak jak kuchenka gazowa znacznie ułatwiła przygotowywanie posiłków, tak wynalezienie lodówki kompletnie zrewolucjonizowało nasze nawyki żywieniowe. Trudno sobie dziś wyobrazić, żeby mieszkanie nie posiadało tego urządzenia, nawet gdyby po otwarciu w jego wnętrzu znajdowało się jedynie światło. Wg analizy portalu domy.pl lodówka jest nieodłącznym wyposażeniem mieszkań i domów oferowanych na wynajem. Jej brak czyni ofertę mało atrakcyjną i radykalnie zmniejsza prawdopodobieństwo znalezienia klienta.

2. Spłuczka (John Harrington, 1596 r.)

Historia spłuczki jest bardzo skomplikowana i sięga aż czasów starożytnych. Jednak spłuczkę, która najbardziej przypomina tę dzisiejszą opatentował dopiero pod koniec XIV w. niejaki John Harrington. Jego wynalazek był w późniejszych latach wielokrotnie udoskonalany. Pierwszy spłukiwany wodą klozet opatentował w 1778 r. w Anglii Joseph Bramah. Podobne urządzenie opatentował także w 1852 r. George Jennings. Jednak to, z czego korzystamy obecnie najbliższe jest XIX-wiecznej koncepcji tego produktu opracowanej przez Thomasa Crappera.
Chociaż dla wielu osób spłukiwany sedes to wynalazek absolutnie niezbędny do życia, trzeba pamiętać, że jeszcze wiele gospodarstw domowych w Polsce, głównie na wsi, łazienki i dostępu do kanalizacji nie posiada. W dalszym ciągu „za potrzebą” chodzi się tam do drewnianego ustępu z zamykanymi na skobel drzwiczkami z wyciętym serduszkiem.

1. Żarówka (Thomas Edison, 1879 r.)
Żarówka, jak również same badania nad naturą elektryczności, to jeden z największych przełomów technologicznych w dziejach ludzkości. Światło elektryczne w znacznej mierze wyzwoliło ludzi spod sił przyrody i pór roku, a elektryczność stała się podstawą dla szeregu późniejszych wynalazków, bez których dziś nie możemy sobie wyobrazić życia. Jeżeli dziś część mieszkań czy domów, np. na skutek klęsk żywiołowych, zostaje odciętych od prądu, wiadomość ta często jest tematem najpopularniejszych dzienników i programów telewizyjnych. Jednym słowem – bez elektryczności nie da się dziś żyć, tak w domu, jak i w pracy. Wytwarzane przez żarówki światło daje możliwość wykonywania szeregu czynności, które kiedyś wykonywano tylko za dnia lub przy blasku płomieni z ognisk, pochodni, świec czy lamp naftowych. Dziś powoli żegnamy się z tradycyjnymi żarówkami. Unijne regulacje prawne  skłaniają nas do korzystania z nowych, tzw. energooszczędnych żarówek. Jednak jakiekolwiek by one nie były – bez żarówki trudno dziś wyobrazić sobie mieszkanie, dom, życie…

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Top 10 wynalazków dla domu