Toronto nie służy Serinusowi

Na giełdzie w Kanadzie akcjami wydobywczej firmy rodziny Kulczyków nie handluje prawie nikt. Może Londyn jest lepszy? Analizy trwają

Serinus, czyli wydobywcza firma kontrolowana przez rodzinę Kulczyków, to jedna z niewielu spółek notowanych na warszawskiej giełdzie, które są jednocześnie notowane poza Polską. Akcje firmy można kupić na giełdzie w Toronto. Niewykluczone, że to się zmieni.

EMISJA NA OKAZJE? Jeffrey Auld, szef Serinusa, nie precyzuje, czy wejściu na rynek AIM ma towarzyszyć emisja akcji, czy nie. Tymczasem okazji do przejęć nie brakuje, przekonuje Quercus TFI.
Fot. Marek Wiśniewski

— Handel na naszych akcjach na giełdzie w Toronto prawie nie istnieje. Myślę, że to dlatego, że inwestorów na tym rynku ciągnie raczej do firm, które inwestują w Ameryce Północnej. To rozumieją najlepiej — tłumaczy Jeffrey Auld, prezes Serinusa. Dlatego Serinus zaczął się zastanawiać nad wejściem na rynek AIM w Londynie, na którym notowane są mniejsze firmy.

Bye, bye, Toronto?

— Analizujemy wszystkie możliwe scenariusze. Jednak wycofanie się z warszawskiej giełdy w ogóle nie jest rozważane, mamy tu grupę aktywnych inwestorów. A z giełdy w Toronto? Nie wykluczamy żadnego scenariusza dotyczącego notowań w Kanadzie — stwierdza Jeffrey Auld. W Kanadzie mieści się dziś centrala Serinusa. Szef firmy przekonuje, że tak pozostanie, nawet gdyby spółka zeszła z tamtejszej giełdy. Do Londynu przyciąga Serinusa nie tylko wielkość rynku, ale też większe zrozumienie inwestorów i analityków dla inwestycji na wszystkich kontynentach. To ważne, skoro Serinus ma aktywa w Tunezji i Rumunii. W Tunezji problemem były ostatnio protesty społeczne, które na ponad trzy miesiące wstrzymały produkcję wszystkich firm wydobywczych obecnych w tym kraju. Przed protestami dwie koncesje produkcyjne, Sabria i Chouech, produkowały wspólnie średnio 1,1 tys. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (boe) dziennie.

— Sabria powoli odzyskuje pełnię mocy produkcyjnych. Natomiast w Chouech, gdzie doszło do awarii pompy, musimy zainwestować 1 mln USD w przywrócenie wydobycia — szacuje Jeffrey Auld. W Rumunii inwestycja idzie zgodnie z planem i budżetem. Według Jeffreya Aulda, już w pierwszym kwartale 2018 r. inwestorzy mogą się spodziewać uruchomienia wydobycia gazu z pola Moftino.

AIM ma sens

Pomysł ewentualnego wejścia Serinusa na rynek AIM w Londynie robi wrażenie sensownego na Marku Buczaku, dyrektorze ds. rynków zagranicznych w Quercus TFI (fundusz jest akcjonariuszem Serinusa).

— Quercus TFI, który reprezentuję, ma doświadczenia w inwestowaniu na AIM, np. w spółki działające na terytorium dawnej Wspólnoty Państw Niepodległych. Wiemy więc, że baza inwestorówbranżowych sektora oil & gas jest tam większa niż np. w Warszawie, handel jest intensywniejszy, a to daje nadzieje na wzrost wyceny Serinusa. Polscy inwestorzy nie rozumieją specyfiki działalności spółki, stąd tak wysoka zmienność notowań jej akcji i ich niedowartościowanie — podkreśla Marek Buczak. Gdyby wycena Serinusa wzrosła, atrakcyjny — zdaniem inwestora — stałby się np. pomysł podwyższenia kapitału w celu sfinansowania nowych projektów poszukiwawczo-wydobywczych.

— Okazji inwestycyjnych nie brakuje. Jeśli w Rumunii produkcja rzeczywiście ruszy w pierwszym kwartale 2018 r. i zacznie generować zdrowe przepływy gotówki, być może będzie to dobry czas na decyzje związane z rozwojem nieorganicznym — uważa Marek Buczak. Podoba mu się też pomysł zejścia z giełdy w Toronto.

— Obrotów na akcjach prawie nie ma, a spółka ponosi koszty — podkreśla zarządzający Quercus TFI.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane