Toya dokapitalizuje spółkę w Chinach

opublikowano: 23-12-2021, 09:54

Giełdowy sprzedawca elektronarzędzi obejmie udziały w spółce zależnej o wartości kilkunastu milionów dolarów. Budowany przez nią magazyn to kluczowa inwestycja dla grupy.

Notowana na GPW Toya, producent i dystrybutor elektronarzędzi, postanowiła 21 grudnia dokapitalizować spółkę zależną w Chinach. Objęła udziały o wartości nominalnej 8 mln USD, a zamierza jeszcze wydać 4,5 mln USD. To konsekwencja decyzji z listopada 2019 r., zgodnie z którą Toya poza objęciem udziałów wartych 8 mln USD planowała dokapitalizowanie kwotą maksymalnie 7 mln USD.

Zdaniem Macieja Wewiórskiego, analityka DM BOŚ, to tzw. news techniczny. Toya wyjaśnia, że celem podniesienia kapitału spółki jest wyposażenie centrum logistycznego m.in. w zaawansowany system ASRS (automated storage and retrieval system) – automatycznego magazynowania i pobierania produktów.

– Systematyczny wzrost obrotów, oferty produktowej i zauważalny światowy trend związany z coraz szybciej rozwijającym się e-commerce’em zwiększył presję na szybkość i elastyczność dostaw. Naszą odpowiedzią była decyzja o wybudowaniu nowoczesnego centralnego magazynu na terenie Chin. To zadanie realizuje spółka zależna Yato Tools (Jiaxing), na terenie strefy ekonomicznej w miejscowości Baibu Town w prowincji Zhejiang Chińskiej Republiki Ludowej – mówi Grzegorz Pinkosz, prezes spółki Toya.

Podkreśla, że budowa i wyposażenie centrum logistyczno-dystrybucyjnego są największym projektem inwestycyjnym firmy w tym roku.

– Umożliwi nam to optymalizację łańcucha dostaw poprzez zbudowanie bufora pomiędzy niezależnymi dostawcami a klientami grupy, zapewniając lepsze dostosowanie stanów magazynowych do coraz szybciej zmieniającego się popytu. Budowa jest na zaawansowanym etapie. Ukończone zostały prace konstrukcyjne i trwają wykończeniowe, równolegle z pracami nad automatyką magazynową – tłumaczy Grzegorz Pinkosz.

Toya po trzech kwartałach ma 512 mln zł przychodów (+ 33 proc. r/r), 77,1 mln zł zysku operacyjnego (+33,4 proc.) i 60,7 mln zł netto (+32,5 proc.). To prawie tyle, ile udało jej się uzyskać przez cały 2020 r., który był lepszy od 2019 – na poziomie sprzedaży i zysku – o kilkadziesiąt procent. Kurs spółki wynosi ok. 7,7 zł, co oznacza prawie 580 mln zł kapitalizacji. W wolnym obrocie pozostaje 42,9 proc. akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane