TPV znów chce inwestować

opublikowano: 19-11-2012, 00:00

Tajwańska firma wychodzi z dołka. To jeden z nielicznych projektów w kostrzyńskiej strefie w tym roku.

17 mln zł i 10 etatów — takie plany ma TPV, producent telewizorów w Gorzowie Wielkopolskim. Stara się o zezwolenie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSSE) na nowy projekt.

— Inwestycja niewielka, ale dowodzi, że po kilkunastu miesiącach firma odbija się od dna — mówi Roman Dziduch, wiceprezes KSSSE.

Zwycięstwo i porażka

W 2007 r. Tajwańczycy kupili 25 ha w Gorzowie i zbudowali fabrykę telewizorów za 41 mln EUR. W 2010 r. rozważali kolejny projekt — joint venture z AU Optronics o nazwie BriVictory, które miało produkować panele LCD. W zakładzie miało pracować 2 tys. osób. Nic z tego nie wyszło. Zamiast BriVictory w należącej do TPV hali zainwestowała firma Victory, producent podzespołów do telewizorów (11,5 mln zł nakładów, 20 miejsc pracy). Co prawda BriVictory nie zrezygnowało oficjalnie z inwestycji, wciąż ma czas na wywiązanie się z obietnic do 2014 r., ale eksperci nie wierzą w powodzenie projektu.

— Rozpoczął się nowy wyścig: w produkcji w technologii OLED. Nie sądzę, by TPV inwestowało w przyszłości w LCD, koncerny będą raczej wykorzystywać istniejące moce. Ale najnowsza inwestycja w Gorzowie oznacza, że firma ma nowego klienta, nowe zamówienia. To dobrze, bo rynek jest bardzo konkurencyjny i utrzymują się tylko ci, którzy zapewniają duży wolumen produkcji — ocenia Stefan Kamiński, prezes Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji.

Bez klimatu

Zezwolenie dla TPV będzie siódmym wydanym w tym roku przez KSSSE. Firmy obiecały 98,2 mln zł inwestycji i 180 etatów. Przez cały ubiegły rok strefa wydała 22 zezwolenia, firmy zadeklarowały 788 miejsc pracy i 1,5 mld zł inwestycji — ta ostatnia wartość dała strefie pozycję lidera. W tym roku raczej nie uda się jej obronić.

— Do końca grudnia wydamy tylko zezwolenie dla TPV oraz Mirasol, producenta pestek słonecznika, który zainwestuje w Słubicach 2 mln zł. Firmy czekają na przedłużenie funkcjonowania stref i wstrzymują się z decyzjami — tak słaby rok tłumaczy Roman Dziduch.

18 Tyle zezwoleń wydała w tym roku najlepsza pod tym względem Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna — firmy obiecały 1,2 mld zł nakładów i 750 miejsc pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / TPV znów chce inwestować