Traderzy stawiają na wzrost stóp EBC do 3 proc. do czerwca

opublikowano: 22-09-2022, 10:07
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Traderzy oczekują obecnie dwa razy wyższej stopy depozytowej Europejskiego Banku Centralnego w połowie przyszłego roku niż obstawiali jeszcze na początku września, informuje Bloomberg.

W czwartek na rynku pieniężnym rośnie liczba pozycji zakładających szybszy wzrost stóp EBC do czerwca. Zakładają one łączne zacieśnienie polityki monetarnej na łącznie 225 pkt. bazowych do połowy przyszłego roku, co oznacza stopę depozytową na poziomie 3,0 proc.

Siedziba Europejskiego Banku Centralnego (EBC) we Frankfurcie
(10.12.2021)
Siedziba Europejskiego Banku Centralnego (EBC) we Frankfurcie (10.12.2021)
Fot. Kiefer/Wikimedia Commons/CC BY-SA 2.0

Bloomberg wskazuje, że wzrost zakładów na wyższy koszt pożyczania pieniędzy to skutek środowej podwyżki stóp o 75 pkt. bazowych w USA oraz wzrostu cen energii wywołanego przez ogłoszenie mobilizacji w Rosji.

Agencja przypomina, że EBC podwyższył już stopę depozytową o łącznie 125 pkt. bazowych od lipca w związku z rekordową inflacją, która wyniosła 9,1 proc. w sierpniu w strefie euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek

Polecane