Trudny czas dla absolute return

opublikowano: 07-10-2018, 22:00

Ponad 70 proc. funduszy z grupy absolutnej stopy zwrotu zanotowało stratę we wrześniu, wynika z danych firmy Analizy Online.

W rankingu, przygotowywanym przez firmę na podstawie trzyletnich danych, wśród funduszy otwartych ostał się tylko jeden — Ofera Alfa-plus.pl — który miał w tym okresie 100 proc. dodatnich, 12-miesięcznych stóp zwrotu. W sumie stopa zwrotu w tym okresie to 31,4 proc. Drugi z funduszy, który do tej pory mógł się pochwalić systematycznością — Altus Absolutnej Stopy Zwrotu Dłużny — stracił we wrześniu 0,8 proc., a ponieważ w kwietniu i maju tego roku również był pod kreską, to 12-miesięczna stopa zwrotu tego funduszu po raz pierwszy stała się ujemna. Mimo to rozwiązanie nadal jest w ścisłej czołówce rankingu, obok Skarbca Market Opportunities, NN Stabilnego Globalnej Alokacji i Pekao Alternatywnego.

Wśród funduszy inwestycyjnych zamkniętych, które są wyceniane raz w miesiącu, przoduje również fundusz Opery TFI — Opera za 3 Grosze FIZ, który w ciągu ostatnich 3 lat, z 22 na 24 możliwe przypadki osiągnął dodatnią, 12-miesięczną stopę zwrotu. W tej niezbyt licznej grupie funduszy na przeciwnym biegunie znalazł się Trigon Polskie Perły, który 15 razy notował dodatnią, roczną stopę zwrotu, a jego wynik za trzy ostatnie lata to -20,9 proc.

12,8 mld zł Takie były aktywa funduszy absolutnej stopy zwrotu na koniec sierpnia. W miesiąc spadły o 4,3 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu