Trump psuje nastroje

  • Anna Wrzesińska
opublikowano: 06-05-2019, 11:43

Po powrocie z Majówki inwestorów czekało niemiłe zaskoczenie w postaci gorszych nastrojów rynkowych w związku z groźbami prezydenta Trumpa, że od piątku mogą wzrosnąć cła z 10% do 25% na wybrane towary importowane z Chin o łącznej wartości 200 mld USD.

To stawia pod znakiem zapytania wynik przedłużających się negocjacji handlowych na linii Waszyngton – Pekin oraz stanowi formę nacisku przed zaplanowanym spotkaniem przedstawicieli obydwu stron w najbliższych dniach. Wypracowanie porozumienia jest niepewne, co sprzyja wzrostowi awersji do bardziej ryzykownych aktywów. 

Majowe posiedzenie FOMC jak na razie uśpiło rozbudzone rynkowe nadzieje na obniżkę stóp procentowych w USA. Główna stopa procentowa została utrzymana na niezmienionym poziomie oraz z większym optymizmem oceniona kondycję amerykańskiej gospodarki. Ostatnie solidne dane na temat dynamiki PKB w USA w I kw. 2019 roku oraz piątkowy raport z rynku pracy wskazujący na spadek stopy bezrobocia do 3,6% z 3,8% w skali roku, wzrost zatrudnienia o 263 tys. nowych etatów oraz stabilizację dynamiki płac na poziomie 3,2% r/r w kwietniu z kolei potwierdziły, że Fed pozostanie cierpliwy w kwestii dalszych wytycznych odnośnie polityki pieniężnej. Przy zadowalającym poziomie wzrostu gospodarczego perspektywy dla ścieżki stóp procentowych mogą zależeć w dużej mierze od kierunku zmian inflacji bazowej CPI. Publikacja tych danych odbędzie się w najbliższy piątek. Notowania głównej pary EUR/USD pozostają w węższym zakresie wahań w oczekiwaniu na nowe impulsy, natomiast indeks dolara powrócił poniżej okrągłego poziomu 98,00 pkt.

W tym tygodniu o stopach procentowych będzie decydował zarówno Bank Rezerw Australii, jak i Bank Rezerw Nowej Zelandii. Retoryka banków centralnych w ostatnim czasie była bardziej gołębia, co sprawiło, że rynek oczekuje obecnie złagodzenia polityki pieniężnej. Choć w przypadku RBA konsensus rynkowy zakłada utrzymanie głównej stopy procentowej na poziomie 1,5%, to już w przypadku RBNZ jest wyceniania obniżka głównej stopy procentowej o 25pb do poziomu 1,5%, co może ciążyć notowaniom NZD czy AUD.  Poznamy także kolejną porcję danych chińskiej gospodarki w oczekiwaniu na wynik dotychczasowych negocjacji między USA a Chinami, a także szacunki dynamiki PKB w Wielkiej Brytanii za I kw. 2019 roku. W Europie uwaga skupi się przede wszystkich na nowych prognozach makroekonomicznych Komisji Europejskiej, podczas gdy w USA w centrum zainteresowania będą pozostawały dane o inflacji.

EUR/USD

EUR/USD utrzymuje się w węższym zakresie wahań wyznaczonym przez klin spadkowy, z którego wybicie może przynieść silniejszy ruch kierunkowych na tej parze. Kurs utrzymuje się poniżej kluczowych średnich kroczących EMA w skali D1 (50, 100- i 200-okresowej), co jak na razie ogranicza drogę do większego odreagowania na tej parze. Najbliższy opór w postaci 50-okresowej średniej EMA wyznaczają okolice 1,1250, a wsparcie minimum lokalne z końca kwietnia na poziomie 1,1111.

EUR/JPY

EUR/JPY pogłębił spadki w rejon dolnego ograniczenia strefy wsparcia w okolicy 123,40 jenów za euro. Aktualnie obserwujemy próbę odreagowania ostatnich spadków i powrotu w okolice maksimum lokalnego z sesji azjatyckiej, które wypada mniej więcej w połowie luki spadkowej. Obrona strefy wsparcia z technicznego punktu widzenia może stać się impulsem do próby domknięcia luki i powrotu w okolice oporu w postaci 50-okresowej średniej EMA w skali H1 przebiegającej obecnie w rejonie 124,30.

 

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Wrzesińska, Noble Securities

Polecane