Trwa walka o przetrwanie

Maria Trepińska
opublikowano: 20-02-2004, 00:00

Oddala się zawarcie układu z wierzycielami Mostostalu Zabrze. Zażalenie na listę złożyła zarówno spółka, jak i wierzyciele.

Sąd Rejonowy w Gliwicach, który prowadzi postępowanie układowe Mostostalu Zabrze (MZ) z wierzycielami, ustalił w połowie stycznia, że zostanie nim objęta kwota 180 mln zł. Jednak zarówno MZ, jak i wierzyciele złożyli zażalenia na przygotowaną listę.

Duże pieniądze

Jerzy Suchnicki, szef MZ, mówi, że dopiero w połowie maja może zapaść decyzja w sprawie układu.

Wczoraj wieczorem okazało się jednak, że sąd wyznaczył już termin zdromadzenia wierzycieli. Odbędzie się ono 28 kwietnia.

Wątpliwości jednak pozostają.

— Do układu ma wejść 180 mln zł, ale może to być 80-100 mln zł — wyjaśnia Jerzy Suchnicki.

Poślizg z zawarciem układu komplikuje sytuację MZ.

— Zawarcie układu oraz restrukturyzacja zobowiązań bankowych, które wynoszą około 55 mln zł, i pozyskanie nowych kredytów stwarzają szansę na wyjście na prostą — twierdzi Jerzy Suchnicki.

Tymczasem spółka zakończy 2003 r. stratą. Jaką, okaże się 27 lutego. Ma też problemy z pozyskaniem kontraktów. Nie składa jednak broni.

Potyczki z bankiem

Pod koniec stycznia MZ złożył wniosek o ogłoszenie upadłoś- ci spółki Business Center 2000 (BC), którą w połowie 2003 r. wraz z biurowcem Uni Centrum w Katowicach, wartym 300 mln zł, za długi przejął Kredyt Bank.

— Złożyliśmy wniosek o upadłość BC, ponieważ firma nie uregulowała zobowiązań wobec nas jako generalnego wykonawcy inwestycji — mówi Jerzy Suchnicki.

Zarząd MZ prowadził negocjacje z KB w sprawie wzajemnych rozliczeń, ale ostatecznych rozstrzygnięć nie ma. Bank posiada zastawy na trzech spółkach zależnych MZ: Zakładzie Konstrukcji Stalowych i Urządzeń Przemysłowych, Zakładzie Transportu Samochodowego i Ocynkowni Mostostal-Met.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Trwa walka o przetrwanie