Trzeba uważać na wtórne protokoły

Łukasz Ruciński
opublikowano: 12-02-2003, 00:00

Nowe przepisy regulujące kontrole podatkowe obowiązują półtora miesiąca. Ten czas wystarczył, aby urzędnicy wypracowali już pewną praktykę. Nie zawsze uzasadnioną.

Podatnik, kontrolowany w 2002 roku przez inspektorów skarbowych, może spotkać się z zagadkowym zachowaniem Urzędów Kontroli Skarbowej (UKS). Mimo że dostał protokół pokontrolny, teraz otrzymuje nowy — dotyczący tej samej kontroli i zawierający identyczne konkluzje.

— Już kilkakrotnie informowano nas o takiej praktyce. Być może chodzi tu o przedłużenie terminów zakończenia kontroli — przypuszcza Agnieszka Tałasiewicz, menedżer w zespole postępowań podatkowych i sądowych firmy Ernst & Young.

Moment zakończenia kontroli ma obecnie duże znaczenie dla odsetek za zwłokę. Nie nalicza się ich od dnia, w którym zakończyła się kontrola, do momentu wydania decyzji, jeżeli postępowanie podatkowe nie zostało wszczęte w ciągu trzech miesięcy od zakończenia kontroli. Jest to rozwiązanie korzystne dla podatników, zmusza bowiem fiskusa do szybszego działania, pod groźbą utraty odsetek. Doręczenie nowego protokołu kontroli może być próbą przeniesienia momentu zakończenia kontroli na ten rok i przesunięcia w ten sposób daty, od której liczy się trzymiesięczny termin.

— Wszystkie działania podjęte przez kontrolerów przed wejściem w życie nowelizacji pozostają w mocy. Nie ma przepisu, który by uzasadniał ponowne doręczenie protokołu — wyjaśnia Agnieszka Tałasiewicz.

Podatnik ma prawo uczestniczyć we wszystkich czynnościach kontrolnych. Jeżeli nie chce, musi złożyć pisemną rezygnację. W trakcie kontroli UKS, inspektorzy skrupulatnie egzekwują ten wymóg.

— Kontrolowany powinien pamiętać, że pisemna rezygnacja z uczestnictwa w czynnościach polegających na badaniu dokumentów nie oznacza rezygnacji z udziału np. w przesłuchaniu świadka czy oględzinach — zaznacza Agnieszka Tałasiewicz.

Zwraca również uwagę na rozbieżność w regulacji kontroli urzędów skarbowych i UKS. Kontrole tych pierwszych wszczęte jeszcze w 2002 r. toczą się według starych przepisów. Natomiast w przypadku tej ostatniej instytucji powinny być prowadzone już zgodnie z przepisami znowelizowanej ordynacji.

Nowelizacja ordynacji podatkowej wprowadziła jednolite zasady dla kontroli prowadzonych przez UKS i urzędy skarbowe. Dla podatnika to spore ułatwienie. Jego ceną jest jednak to, że nowe zasady są wzorowane raczej na modelu kontroli skarbowej — ostrzejszym niż obowiązującym dotąd urzędy skarbowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ruciński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Trzeba uważać na wtórne protokoły