Trzy fundusze dla odpowiedzialnych

opublikowano: 21-11-2018, 22:00

Liczy się nie tylko cel, lecz także środki — to zasada, która przyświeca zarządzającym nowymi funduszami z oferty NN IP TFI.

Novozymes to firma, której klienci ograniczyli emisję dwutlenku węgla o 76 mln ton rocznie, przez zastępowanie procesów chemicznych — biologicznymi i w konsekwencji — mniejsze zużycie energii elektrycznej. Safaricom udostępnił mobilne płatności ponad 28 mln Kenijczyków, a Colgate-Palmolive, znany producent m.in. pasty do zębów, do 2020 r. dotrze ze swoim programem darmowej ochrony stomatologicznej do ponad 1,3 mld dzieci. To wybrane spółki z portfela funduszu źródłowegodla nowego funduszu NN (L) Globalny Odpowiedzialnego Inwestowania z oferty NN Investment Partners TFI. Zgodnie z nazwą, będzie on szukał zysków z akcji spółek, które realizują cele zrównoważonego rozwoju, zdefiniowane przez ONZ i obejmujące trzy obszary — wpływu na ludzi (np. eliminacja ubóstwa i promowanie zdrowego stylu życia), wpływu na środowisko oraz oddziaływania na dobrobyt (np. dostęp do edukacji, zmniejszanie nierówności społecznych).

Liczy się nie tylko zysk, uważa Radosław Sosna, zarządzający NN Investment
Partners TFI, w którego ofercie pojawią się trzy fundusze kierujące się
kryteriami ESG.
Zobacz więcej

RÓWNOWAGA:

Liczy się nie tylko zysk, uważa Radosław Sosna, zarządzający NN Investment Partners TFI, w którego ofercie pojawią się trzy fundusze kierujące się kryteriami ESG. Fot. ARC

Walutą funduszu luksemburskiego jest euro, polski subfundusz zabezpiecza ryzyko walutowe EUR/PLN. NN (L) Globalny Odpowiedzialnego Inwestowania powstał z przekształcenia subfunduszu NN (L) Ameryki Łacińskiej, któregoaktywa wynosiły 20 mln zł. Maksymalna opłata za zarządzanie wynosi 2,5 proc. W sierpniu 2018 r. pisaliśmy w „PB”, że towarzystwo w 2019 r. wprowadzi do oferty kolejny fundusz o zbliżonej polityce inwestycyjnej, stosujący kryteria odpowiedzialnego inwestowania. Jak się okazuje, będzie ich więcej.

— Jeden będzie skoncentrowanym portfelem akcji z Polski i innych krajów Europy Środkowowschodniej, do którego trafią spółki o najwyższych ocenach ESG. Do selekcji negatywnej (wykluczania), którą stosujemy we wszystkich naszych funduszach, dojdzie selekcja pozytywna. Drugi fundusz będzie oparty na strategii typu „smart beta” — wybiórczo odwzorowującej nowy indeks polskich odpowiedzialnychspółek, nad którym pracuje GPW. W przeciwieństwie do klasycznego ETF nie będzie śledził indeksu jeden do jednego — mówi Radosław Sosna, zarządzający w NN IP TFI.

Zarządzający nie obiecują wyższych zysków dzięki odpowiedzialnemu inwestowaniu, choć podkreślają, że notowania akcji spółek realizujących cele zrównoważonego rozwoju ONZ cechują się niższymi wahaniami niż kursy firm prowadzących bardziej tradycyjną działalność. Jak wynika z analizy firmy Renaissance Capital, związek między etycznym aspektem inwestycji a wycenami akcji jest niewielki. W przypadku obligacji — zerowy.

„Chcielibyśmy mieć poczucie, że odpowiedzialne inwestowanie jednocześnie pozwala na zachowanie komfortu i przekłada się na wyceny aktywów. Okazuje się jednak, że jest inaczej. W 2018 r. najlepiej spisujące się rynki miały wręcz najniższe oceny pod względem kryteriów ESG” — komentuje Charles Robertson z Rennaissance Capital, który przyznał poszczególnym rynkom akcji oceny etyczne, biorąc pod uwagę kryteria środowiskowe, społeczne oraz z zakresu jakości rządzenia (tzw. ESG) i porównał je ze stopami zwrotu i wycenami aktywów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Tfi