Trzy niespodzianki 2010 według Morgan Stanleya

KNS
opublikowano: 04-12-2009, 15:15

Co przyniesie następny rok? Tytuł najnowszego raportu banku Morgan Stanley – „Trudniejsze czasy w 2010” jest odpowiedzią. Najciekawsze część analizy dotyczy jednak trzech niespodzianek, które – zdaniem banku – są „całkiem prawdopodobne”.

Trzy kluczowe niespodzianki na 2010 r. to: kryzys fiskalny w Wielkiej Brytanii, wzmocnienie dolara i hossa spółek farmaceutycznych.  
 
1) Wielka Brytania może stać się pierwszym krajem z G10 który popadnie w największy finansowy kryzys

Katalizatorem takiego scenariusza mogą być wybory parlamentarne. Mogą doprowadzić do wielkiej koalicji lub rządów w mniejszościowych. W obu przypadkach o głębokie reformy będzie ciężko, a stan finansów Wyspy pozostawia wiele do życzenia. Niepewność związana z wynikiem wyborów może przełożyć się na funta i oprocentowaniu obligacji rządowych. Zwiększa też prawdopodobieństwo utraty ratingu długu (AAA), jaki posiada obecnie Wielka Brytania. Aby podnieść pewność rynku w tamtejszą politykę monetarną i ustabilizować walutę, Bank of England może podwyższyć stopy procentowe. Co ciekawe, brytyjski rynek akcji może pozytywnie wyjść z takiego scenariusza. Historycznie, okresy słabego funta pozytywnie sprawiały, że indeksy w Londynie zachowywały się lepiej niż w reszcie świata.

2) Amerykański dolar może się wzmocnić
 
Wszyscy są niedźwiedzio nastawieni do dolara, ale ten może zaskoczyć. Jeszcze większą niespodzianką może być towarzyszące temu wzmocnienie rynków akcji. Wzmocnienie dolara doprowadziłoby do przesunięcia kapitału w kierunku rynków rozwiniętych, kosztem emerging markets. Osłabiłoby też rynek surowców.  
 
3) Spółki farmaceutyczne zdecydowanie pobiją inne („large outperformer”)
 
Sektor farmaceutyczny jest jednym z zapomnianych i atrakcyjnych sektorów, gdzie fundamenty mikro mają znaczne znaczenie na jego potencjalne ożywienie. Co więcej wskaźniki są bardzo atrakcyjne. Relacja cena/zysk na poziomie 12,7 jest jednym z najniższych w historii i relatywnie niskim wobec rynku. Podobnie stopa dywidendy jest atrakcyjna i wynosi 3,6 proc. (6 proc. powyżej średniej rynkowej).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KNS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Trzy niespodzianki 2010 według Morgan Stanleya