Trzy pytania do... spółki Fluid

Kamil Zatoński
opublikowano: 14-04-2011, 16:25

Piotr Szeremeta, rzecznik debiutanta sprzed kilku dni, wyjaśnia, jak finansowane będą bogate plany inwestycyjne firmy. I zapewnia, że prognozy są niezagrożone.

"PB": Przedstawiacie prognozy dotyczące zysków ze sprzedaży ZOE. To aż 11,3 mln zł już w tym roku. Na ile realne są to plany, skoro na razie nie macie podpisanej żadnej umowy w sprawie budowy kolejnych zakładów w Polsce i za granicą? Budowa zakładu zabiera trochę czasu, czy byłby on sprzedawane jeszcze przed wbiciem przysłowiowej łopaty, żeby te zyski nie zostały na papierze?

Piotr Szeremeta: Prognozy finansowe przedstawione w dokumencie informacyjnym są ostrożnymi szacunkami na bieżący rok. Już w tym momencie mamy przygotowania do podpisania umowy na budowę 4 zakładów w Malezji. Zrealizowanie tych projektów pozwoli wypracować zysk na poziomie określonym w dokumencie informacyjnym. Stale prowadzimy rozmowy z podmiotami krajowymi oraz zagranicznymi zainteresowanymi współpracą stąd nie wykluczamy, że te zysk będzie wyższy od przedstawionego w dokumencie informacyjnym.


- Koszty budowy 1 zakładu szacujecie na 20 mln zł. Plan na ten rok to 8 ZOE, czyli ca. 160  mln zł. Skąd Fluid weźmie kapitał na pokrycie wkładów własnych do tych inwestycji? Jaki planujecie poziom zaangażowania w poszczególne ZOE? Zyski liczycie tak, jakby całość miała przypadać na was.
- Fluid do budowanych ZOE wnosi know how.


- Za jedną z największych przeszkód w rozwoju biznesu postrzegacie problemy z surowcem. Chcecie mieć 12 tys. ha własnej ziemi. Na to też potrzebne są pieniądze, podobnie jak na prowadzenie upraw, zbiory itd. Znów pytanie: skąd weźmiecie na to pieniądze w najbliższym czasie? Pozyskanie 10 mln zł z emisji akcji oczywiście robi wrażenie (jak na NewConnect), ale to zaledwie kropla w morzu waszych potrzeb, przynajmniej tych, które dostrzega przeciętny czytelnik waszego dokumentu informacyjnego.


- Pieniądze pozyskane z emisji przeznaczone zostaną na budowę pierwszego dużego ZOE, w którym uruchomiona zostanie masowa produkcja biowęgla. Do budowy kolejnych ZOE Fluid stale poszukuje partnerów, którzy  wniosą  wkład finansowy.Pozyskiwanie terenów do własnych upraw będzie się odbywać w ciągu co najmniej kilku lat. Na ten rok planujemy kilkaset ha, jestesmy w trakcie rozmów z kilkoma partnerami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane