Turecka lira rekordowo słaba

opublikowano: 02-06-2021, 06:24

Po tym jak prezydent Recep Tayyip Erdogan wznowił presję na obniżenie stóp procentowych wartość tureckiej liry spadła najniżej wobec dolara w historii.

- Rozmawiałem dziś z prezesem naszego banku centralnego. Jest konieczne, abyśmy obniżyli stopy. W związku z tym w lipcu czy sierpniu powinny one zacząć spadać – powiedział Erdogan w wywiadzie dla państwowej telewizji TRT we wtorek wieczorem.

Reakcją rynku była przecena liry o prawie 3 proc. i przekroczenie przez nią poziomu 8,80 za dolara. Obecnie wartość tureckiej waluty spada o 0,65 proc. do 8,5856 za dolara.

Recep Tayyip Erdogan, fot. Bloomberg
Recep Tayyip Erdogan, fot. Bloomberg

Erdogan znany jest jako wyznawca „nieortodoksyjnego” poglądu, że niskie stopy procentowe pomagają obniżać inflację, która obecnie w Turcji jest ponad trzykrotnie wyższa od celu wynoszącego 5 proc. Od lat wywiera presję na kolejnych szefów banków centralnych na obniżanie stóp procentowych. Skutkowało to zwykle słabnięciem liry.

- Negatywna reakcja notowań tureckiej liry wskazuje, że rynek nie zgadza się z obniżaniem stóp w czasie trwale wysokiej inflacji – powiedział Mitul Kotecha, strateg rynków wschodzących Azji i Europy w TD Securities w Singapurze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane