"Tylko Polska ze wzrostem PKB"

MD, polishmarket.com.pl
opublikowano: 2009-04-17 16:32

Polska będzie prawdopodobnie jedynym europejskim krajem, który zanotuje w tym roku wzrost gospodarczy, uważa Mark Mobius, dyrektor zarządzający w Templeton Asset Management.

W wywiadzie udzielonym Arturowi Niewrzędowskiemu, opublikowanym na stronie polishmarket.com.pl Mobius odpowiedział m.in. na pytanie, jak ocenia atrakcyjność polskiego rynku akcji.

- Polska to prawdopodobnie jedyny kraj w Europie, który osiągnie wzrost gospodarczy w 2009 roku. Wartość złotego spadła i z punktu widzenia siły nabywczej wygląda on na niedowartościowanego o ok. 10 proc. Prawdopodobnie zacznie się umacniać wspierając stopę zwrotu dla międzynarodowych inwestorów – powiedział Mobius.
 
Słynny inwestor podkreślił, że rynki Wschodniej Europy, w tym polski, zachowywały się ostatnio gorzej niż rynki innych gospodarek rozwijających się. Dzięki ostatnim działaniom rządów, a także wsparciu finansowemu z Unii Europejskiej i innych międzynarodowych instytucji, np. MFW, powinny zacząć „dochodzić” do innych rynków rozwijających się.

- Z punktu widzenia wyceny Polska jest tania w ujęciu historycznym, ale jest także mniej atrakcyjna w porównaniu z innymi państwami regionu – powiedział Mobius.

Pytany, jakie polskie spółki posiada w portfelu oprócz PKB Orlen ujawnił, że CEDC, Polnord i Techmex. Wśród sektorów, w które warto inwestować, wskazał te, które bazują na konsumpcji. 

Mobius uważa, że na poprawę sytuacji gospodarczej we Wschodniej Europie i na świecie zaczekamy prawdopodobnie jeszcze rok. Zaznaczył jednak, że rynki akcji antycypują tą poprawę i zaczną rosnąć wcześniej.

Możesz zainteresować się również: