Udane aukcje wzmocniły złotego

  • Tomasz Szecówka
opublikowano: 13-01-2012, 00:00

WALUTY

Udane przetargi obligacji włoskich i hiszpańskich wraz z pierwszym od dwóch miesięcy brakiem obniżki kosztów pieniądza przez EBC wsparły wspólną walutę wczoraj. Inwestorzy zignorowali tym razem gorsze dane z amerykańskiej i europejskiej gospodarki. Para EUR/USD po nieudanym ataku na wsparcie 1,2670 odreagowała w kierunku tygodniowych maksimów, kończąc dzień w okolicach 1,2800. Warto zwrócić uwagę na wspomniany fakt stopniowej stabilizacji rynku długu, na którym rentowności włoskich i hiszpańskich obligacji były najniższe od miesiąca. Różnica pomiędzy obligacjami niemieckimi a wspomnianymi włoskimi i hiszpańskimi pierwszy raz w tym roku spadła poniżej poziomu 500 punktów bazowych. Trudno jednak w tej chwili mówić o trwałej poprawierynkowych nastrojów i w perspektywie średnioterminowej nadal bardziej prawdopodobny jest wzrost awersji do ryzyka.

Polskie pary walutowe pod wpływem wspomnianej poprawy nastrojów kontynuowały wczoraj ruch w kierunku grudniowych minimów. Dzień kończył się w okolicy istotnych poziomów wsparcia odpowiednio 4,41 dla EUR/ PLN oraz 3,45 dla USD/PLN. Ich udana obrona może wygenerować kolejną falę deprecjacji złotego. Wiele zależeć może od zachowania pary EUR/USD oraz światowych indeksów giełdowych. W średnim terminie nadal bardziej prawdopodobny jest scenariusz wzrostowy polskich par walutowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Szecówka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy