UE: białoruska elektrownia jądrowa coraz bezpieczniejsza

  • Paweł Makosz
opublikowano: 04-03-2021, 14:50

Białoruś poczyniła postępy w kierunku rozwiązania kluczowych problemów związanych z bezpieczną pracą elektrowni atomowej w Ostrowcu, poinformowała Unia Europejska we wstępnym raporcie po wizycie urzędników w zakładzie.

Wnioski przedstawione przez UE są oparte o dokumenty i informacje od białoruskich władz. Ich weryfikacji podjęto się podczas lutowej wizyty w elektrowni, która położona jest 40 km od stolicy Litwy, Wilna.

UE zajęła się sprawą elektrowni pod koniec ubiegłego roku, gdy Białoruś przygotowywała się do rozpoczęcia jej działalności. W styczniu Parlament Europejski zażądał odroczenia uruchomienia zakładu do czasu wprowadzenia wszystkich zalecanych poprawek w systemach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

Budowa Białoruskiej Elektrowni Jądrowej w Ostrowcu w 2016 roku
Budowa Białoruskiej Elektrowni Jądrowej w Ostrowcu w 2016 roku
Renessaince/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

Wizyta Europejskiej Grupy Organów Regulacyjnych ds. Bezpieczeństwa Jądrowego (ENSREG) w Ostrowcu miała na celu weryfikacje testów przeprowadzonych w warunkach skrajnych kilku lat temu.

Udział Białorusi w unijnym systemie badań, który opracowano po katastrofie jądrowej w Fukushimie w 2011 roku, był dobrowolny.

– Badania przeprowadzane w warunkach skrajnych nie powinny być wykorzystywane do autoryzacji bezpieczeństwa eksploatacji elektrowni jądrowej - powiedziała przewodnicząca ENSREG Marta Ziakova, dodając że “zezwolenia muszą być zgodne z procedurami przewidzianymi w prawie krajowym i podlegać pełnej odpowiedzialności krajowych organów regulacyjnych.”

Jak poinformowała ENSREG, pełne sprawozdanie zostanie opracowane do końca tego roku. Będzie skupiać się na ocenie stopnia realizacji pozostałych zaleceń UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane