UE: Dilerzy aut mogą otwierać salony w dowolnym miejscu

(Marek Druś)
opublikowano: 30-09-2005, 20:27

Od soboty dilerzy aut będą mogli otwierać salony w dowolnym miejscu Europy. To zasługa wchodzących w życie unijnych regulacji zabraniających producentom umieszczanie w umowach z dilerami klauzul określających terytorium ich działania.

Od soboty dilerzy aut będą mogli otwierać salony w dowolnym miejscu Europy. To zasługa wchodzących w życie unijnych regulacji zabraniających producentom umieszczanie w umowach z dilerami klauzul określających terytorium ich działania.

Komisja Europejska oczekuje, że zwiększenie konkurencji pomoże w zniwelowaniu znacznych różnic cen. Obecnie w Europie utrzymują się znaczne dysproporcje, np. fiat punto kosztuje o 2,7 tys. EUR więcej w Niemczech niż w Finlandii. Część dilerów tłumaczy, że znaczne różnice w cenach aut to skutek opłat i ukrytych podatków nakładanych przez rządy. Rzecznik KE Jonathan Todd powiedział, że Komisja zwróci się do rządów o rezygnację z takich obciążeń i zrekompensowanie ich opłatami, których wysokość zależy od intensywności użytkowania auta, czyli podatkiem drogowym lub paliwowym.

MD, Associated Press

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane