UE dyskutuje nad duńską ofertą dotyczącą rozszerzenia

opublikowano: 26-11-2002, 13:45

BRUKSELA (Reuters) - Dania, która przewodniczy w tym półroczu pracom Unii Europejskiej, przedstawiła we wtorek, pomimo sprzeciwów niektórych krajów członkowskich UE, poprawioną ofertę finansową dla dziesięciu krajów kandydujących, które mają nadzieję dołączyć do struktur europejskich w 2004 roku.

Według unijnych dyplomatów, podczas długiego spotkania ambasadorów, które odbyło się późnym wieczorem w poniedziałek, duński plan poprawienia warunków finansowych wstąpienia do UE dla krajów kandydujących spotkał się ze zdecydowanym sprzeciwem Niemiec oraz kilku innych krajów członkowskich

"Sprzeciw był silny, nikt nie chciał w pełni poprzeć tej propozycji" - poinformował Reutera unijny dyplomata.

Pomimo krytyki, Dania rozpoczęła serię indywidualnych spotkań z krajami kandydującymi. Chce także zaprezentować na własną odpowiedzialność pakiety finansowe związane z rozszerzeniem, próbując równocześnie zakończyć negocjacje przed szczytem w Kopenhadze, zaplanowanym na 12-13 grudnia.

"Wciąż wierzymy, że istnieje szansa, aby przyjąć naszą propozycję jako ostateczną ofertę negocjacyjną w sprawie rozszerzenia UE" - powiedział duński dyplomata.

Dyplomaci uważają, że opór krajów członkowskich wobec duńskiej oferty może być taktyczną zagrywką, która ma skłonić kraje kandydujące do jej przyjęcia. "Nie powinni nawet marzyć, że dostaną więcej" - powiedział jeden z dyplomatów.

Duńska propozycja zakłada, że w pierwszym roku nowi członkowie mieliby zapłacić o około 2,5 miliarda euro mniej do wspólnego budżetu niż oczekiwano, otrzymać ponad miliard euro więcej oraz uzyskać możliwość większego wsparcia swoich rolników pieniędzmi z własnych budżetów.

UE planuje przyjąć dziesięć głównie byłych krajów komunistycznych - Republikę Czeską, Estonię, Węgry, Litwę, Łotwę, Maltę, Polskę, Słowację, Słowenię i Cypr - 1 maja 2004 roku, jeśli grudniowy szczyt doprowadzi do porozumienia.

OSTROŻNI KANDYDACI

Niektóre kraje kandydujące podeszły do duńskiej propozycji z dużą ostrożnością i są zdecydowane walczyć o jeszcze lepsze warunki aż do dnia szczytu.

"UE chciałaby przedstawić tę propozycję jako swoją ostateczną ofertę, ale negocjacje będą kontynuowane do ostatniego momentu" - powiedział Reuterowi Jarosław Pietras, jeden z polskich negocjatorów.

Wspomniane propozycje zmniejszyłyby o połowę wkład nowych państw członkowskich do unijnego budżetu, który w normalnych warunkach powinien wynieść około pięciu miliardów euro.

Jednym z powodów jest fakt, że UE zdecydowała, iż kandydaci zostaną przyjęci 1 maja 2004, a nie 1 stycznia 2004, jak planowano wcześniej. Dzięki temu przesunięciu, płatności nowych członków spadną automatycznie o jedną trzecią.

Dania proponuje również przyznanie nowym członkom jednorazowego zwrotu około miliarda euro, czyli sumy jaką w budżecie za 2003 rok musieliby wesprzeć rolników z w obecnych krajach członkowskich.

Niektóre kraje członkowskie sprzeciwiły się propozycji, która umożliwiłaby nowym członkom wspieranie rolników dopłatami bezpośrednimi pochodzącymi z własnych budżetów oraz innych funduszy unijnych.

Unia Europejska zaproponowała, by rolnicy z nowych krajów członkowskich dostawali początkowo dopłaty w wysokości 25 procent tego, co obecnie dostają rolnicy w UE i dochodzili do jednolitego poziomu przez dziesięć lat.

Według Danii możliwość wspierania rolników z nowych państw członkowskich także z innych źródeł pozwoliłaby zwiększyć wysokość dopłat bezpośrednich do 40 procent poziomu unijnego.

Krytycy uważają, że powyższe propozycje, odciągając środki przeznaczone na rozwój terenów wiejskich prosto do kieszeni rolników, stoją w sprzeczności z propozycjami Komisji dotyczącymi reformy rolnictwa.

Kilka krajów członkowskich sprzeciwiło się także propozycjom Danii odnośnie zwiększenia kwot produkcji mleka.

Plan udzielenia dodatkowo powyżej jednego miliarda euro na modernizację granic oraz zwiększenie bezpieczeństwa żywności wzbudził mniejsze kontrowersje.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / UE dyskutuje nad duńską ofertą dotyczącą rozszerzenia