Uflex inwestuje 80 mln USD

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 10-02-2011, 00:00

Docelowo hinduska firma wyda dwa razy więcej, a fabryka opakowań zatrudni 260 osób.

Dalekie echa wizyty premiera w Indiach

Docelowo hinduska firma wyda dwa razy więcej, a fabryka opakowań zatrudni 260 osób.

Indyjskie dzienniki gospodarcze podały wczoraj, że Uflex, notowany w Bombaju producent opakowań, zainwestuje we Wrześni 80 mln USD. Zakład ma ruszyć w 2012 r. Będzie obsługiwał Europę i Rosję. To piąta fabryka indyjskiej firmy, która produkuje już w Indiach, Egipcie, Dubaju i Meksyku i zatrudnia 4 tys. osób.

— Finalizujemy zakup gruntu. Nowa fabryka będzie mieć moce na poziomie 30 tys. ton — mówi cytowany przez indyjską prasę RK Jain, prezes grupy Uflex ds. finansów i księgowości.

Razy dwa

Mamy więcej szczegółów.

— 15 marca odbędzie się przetarg na wybraną przez inwestora działkę, która znajduje się na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej — mówi Tomasz Kałużny, burmistrz Wrześni.

Burmistrz twierdzi, że wartość inwestycji będzie wyższa, najpewniej dwukrotnie. W pierwszym etapie powstanie jedna hala, a docelowo dwie. Najpierw pracować będzie 130 osób, a potem 260.

List intencyjny został podpisany w listopadzie ubiegłego roku. Budowa fabryki ma ruszyć w połowie roku, a pierwsza linia produkcyjna — w marcu 2012 r. Powstanie fabryka folii plastycznych do opakowań, m.in. chipsów, kawy i innych produktów spożywczych.

Uflex trafił do Wrześni w bardzo nietypowy sposób.

— Przy okazji wizyty premiera Donalda Tuska w Indiach odbyła się misja gospodarcza. Wzięli w niej udział przedstawiciele Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, samorządów oraz specjalnych stref ekonomicznych. Byłem zaproszony, ale przed wyborami nie wypadało mi jechać. Pojechał pracownik urzędu Marek Przyjemski. Na wszystkich konferencjach i spotkaniach zostawiał materiały o Wrześni w wersji elektronicznej — opowiada Tomasz Kałużny.

Po przejściach

Przedstawiciele Ufleksu byli na spotkaniu z premierem Tuskiem, a ponieważ szukali lokalizacji fabryki w Europie, zaczęli myśleć o Polsce. W polskiej ambasadzie znaleźli materiały o Wrześni.

— Potem przyjechali prosto do nas. Siedzieliśmy dwa dni i dwie noce. Od początku mieliśmy poczucie, że to strzał w dziesiątkę — twierdzi burmistrz Wrześni.

Cztery lata temu burmistrz mógł o takiej inwestycji tylko pomarzyć. "PB" informował wtedy o kłopotach miasta. Co prawda 140-hektarowa działka we Wrześni znalazła się na liście PAIIZ "Grunt na medal", ale praktycznie wszyscy duzi inwestorzy przeszli miastu koło nosa. Działkę oglądali przedstawiciele firm Sharp, TPV i JVC, ale grunt należał do Agencji Nieruchomości Rolnych, która nie chciała go sprzedać. Dziś sytuacja niewiele się zmieniła. Ponad 40 ha trafiło do spadkobierców, którzy sprzedali tereny firmie z kapitałem holenderskim. Pozostała część działki wciąż czeka. Uflex inwestuje więc na terenach gminy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane